aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sommelier – kto to taki?

31 lipca 2023
Sommelier – kto to taki?

Gdy przychodzimy do restauracji, w doborze dań pomaga nam kelner. Dobór wina należy jednak do innego specjalisty – do sommeliera. Na czym polega jego zawód? Czy każdy może nim zostać?

Ważna praca sommeliera

Można byłoby rzec, że sommelier „jest kelnerem od win” – byłoby to jednak ogromne i krzywdzące uproszczenie. Każdy z nich ma swoją specjalizację, a nierzadko umiejętności kelnerskie przydają się sommelierowi, a kelnerzy czerpią z wiedzy sommelierów.

Sommelier to wysoko wykwalifikowany pasjonat wina, który zdecydował się związać swoją zawodową przyszłość z enologicznym światem, a którego zadaniem jest sprawić, by gość restauracji wyszedł z niej z niezwykłymi wspomnieniami. Sommelier odpowiada nie tylko za dobór trunku do potrawy, ale także za wprowadzenie wyjątkowej atmosfery jego spożywania. Aby móc wykonywać tę pracę, potrzebna jest nie tylko wiedza, ale także empatia i zbudowania relacji z klientem.

Można zacząć zastanawiać się, po co sommelierowi aż tyle „miękkich” umiejętności. Przede wszystkim dlatego, że każdy klient jest zupełnie inną osobą. Jeden będzie amatorem stawiającym pierwsze kroki w świecie wina, drugi będzie koneserem, a kolejny być może kiedyś zniechęcił się do winnego trunku i chciałby dać mu kolejną szansę. Takiej osoby nie można zawieść – dlatego tak bardzo ważna jest umiejętność słuchania.

 

Sommelier, czyli skarbnica wiedzy o winie

 

Sommelier, czyli skarbnica wiedzy o winie

Praca sommeliera to jednak nie tylko umiejętności interpersonalne. Gdyby tak było, każda osoba lubiąca wino mogłaby pełnić ten zawód, tymczasem, aby zostać specjalistą, należy poświecić ogrom czasu i zaangażowania, by posiąść odpowiedni poziom merytoryczny.

Pierwszym krokiem, by zostać sommelierem, jest posiadanie pasji do wina. Później następuje żmudny proces szkoleń i egzaminów. Podstawa to zdobycie wiedzy o sztuce degustacji. Jej adept trenuje swoje zmysły, aby skutecznie opisywać wszystkie cechy trunku: kolor, zapach, smak, konsystencję, aby następnie móc o nich mówić klientom prostym, zrozumiałym językiem.

Kolejnym etapem jest zdobywanie wiedzy teoretycznej na temat poszczególnych szczepów winorośli oraz rodzajach win, a także nauka rozpoznawania poszczególnych odmian winogron w trunkach na podstawie ich charakterystycznych cech. 

Przyszły sommelier uczy się także odpowiedniego serwowania wina: dekantacji, otwierania, dobierania odpowiednich kieliszków. Całość jest także uzupełniona wiedzą na temat procesów chemicznych występujących w winie podczas jego produkcji oraz przechowywania.

 Czy każdy może zostać sommelierem?

 Na pewno, aby zostać specjalistą od wina, potrzebna jest pasja, jednak nie jest ona wystarczająca. Najważniejsza jest chęć ciągłego szkolenia się i podnoszenia umiejętności, a także bycia na bieżąco ze wszystkimi enologicznymi trendami na świecie.

 Jeżeli czujemy, że interesuje nas ten zawód, warto zacząć w domowym zaciszu: kontemplując wino, świadomie je degustując i poszerzając wiedzę o nim. Jeżeli „złapiemy bakcyla”, warto spróbować profesjonalnych degustacji. Jeżeli poczujemy, że to „to”… świat stoi otworem!


POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę