Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Słodkie powitanie szkoły

3 września 2023
Słodkie powitanie szkoły

Odświętny strój i papierowy stożek wypełniony po brzegi słodyczami, zwany tytą, to atrybut każdego pierwszoklasisty na Śląsku. Na Śląsku zwyczaj ten pojawił się w okresie międzywojennym. Nazwa pochodzi od tytki, czyli małej torebki. Tyta to więc duża torba. Zwyczaj wręczania słodkich upominków w pierwszy dzień szkoły warty jest jednak upowszechnienia w całym kraju. Nic tak nie przełamuje lodów i nie zjednuje nowych przyjaciół jak słodkie co nieco, jak cukierki, lizaki, czekolada, batoniki czy sezamki, którymi można poczęstować nowe koleżanki i kolegów. Tak wyposażonemu pierwszoklasiście łatwiej też pokonać stres związany z wchodzeniem w nowe środowisko, nie mówiąc już o tym, że chodzenie do szkoły zawsze już będzie mu się  kojarzyć z czymś miłym!

Tabliczka mnożenia łatwiejsza z tabliczką czekolady i batonikiem!

Europejczycy przez wiele lat delektowali się czekoladą w formie napoju, czyli tak, jak spożywali ją jej wynalazcy, czyli starożytni Majowie i Aztekowie. Musiało minąć trochę czasu nim ludzie nauczyli się ją produkować w formie znanej nam dzisiaj. Pierwszy krok zrobił w roku 1679 kucharz francuskiego marszałka du Plessis, niejaki Pralin,  który przygotował na stół króla Ludwika XIV pierwsze czekoladki, zwane dziś pralinkami. Pierwszą twardą tabliczkę wyprodukował w Anglii dopiero w 1846 roku Joseph Fry. Natomiast pierwszy batonik w kształcie i wielkości znanej nam dziś został zaprezentowany w roku 1894 w fabryce należącej do amerykańskiego milionera Miltona S. Hersheya. W każdej postaci bogata w węglowodany czekolada jest skoncentrowanym i niezwykle wydajnym źródłem energii. Węglowodany dostarczają dwa razy więcej energii niż tłuszcze, a przy intensywnym wysiłku nawet pięć razy. Dzieje się tak, mimo że węglowodany mogą dostarczyć 4 kcal z1 grama, a tłuszcze aż 9 kcal. Równie ważne jest to, że przypływ energii odczuwany jest już w kilka minut po zjedzeniu kawałka czekolady czy czekoladowego batonika. Dzieci są bardzo ruchliwe, a wysiłek fizyczny i umysłowy powoduje zwiększone zapotrzebowanie na energię. Z zapasem czekoladowych słodyczy w tornistrze dzieciaki mają więcej energii nie tylko do zabawy, ale i do nauki. I nawet tabliczka mnożenia łatwiej wchodzi do głowy... 

Życzymy samych piątek i szóstek!

Starożytni Greccy wojownicy nosili ziarna sezamowe jako rezerwowy zapas łatwo przyswajalnej energii. Sezamkowe ciasteczka, oprócz bogactwo białka i wartościowych tłuszczy zawierają też lecytynę, której spożycie wpływa korzystnie na sprawność umysłową i pamięć. Jest więc ogromna szansa, że dzięki sezamkowemu wspomaganiu nawet najdłuższy wierszyk szybko wejdzie do głowy, a piątki i szóstki same pojawią się w dzienniku. Czego w nowym roku szkolnym nie tylko wszystkim pierwszoklasistom, ale i ich starszym kolegom,  gorąco życzymy!  

*** 

Nota redakcyjna:

Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Cukierniczych i Czekoladowych POLBISCO powstało w 1996 r. W chwili obecnej zrzesza 24 wiodących firm z branży. Stowarzyszenie skutecznie działa na rzecz polskiego przemysłu czekoladowego i cukierniczego, współpracując z władzami i organizacjami pozarządowymi.

POLBISCO pragnie rozpowszechniać i promować tematykę słodyczy:  czekolady, ciastek, gumy do żucia, sezamek, chałwy. Jest to kolejna informacja prasowa, którą spróbujemy pogłębić Państwa wiedzę o słodyczach. Każda z opublikowanych informacji jest dostępna w sekretariacie POLBISCO
a także na stronie www.polbisco.pl

 

 

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę