MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Śląskie: 46 mln euro na lokalne strategie rozwoju wsi i rybołówstwa

11 maja 2016
Śląskie: 46 mln euro na lokalne strategie rozwoju wsi i rybołówstwa
PAP / Jerzy Ochoński

46 mln euro z UE na realizację strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) otrzyma 12 lokalnych grup działania i dwie grupy rybackie z woj. śląskiego. Pieniądze mają wesprzeć m.in. rozwój przedsiębiorczości, walorów turystycznych i popularyzację produktów lokalnych.

We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego podpisano umowy ramowe dotyczące przyznania pomocy beneficjentom. Kwota 41 mln euro dla lokalnych grup działania to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), zaś 5 mln euro dla grup rybackich - z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) na lata 2014-20.

„Lokalne grupy działania (LGD) to w pewnym sensie pośrednicy pomiędzy urzędem marszałkowskim a ostatecznymi beneficjentami. Każda taka lokalna grupa przygotowywała strategię rozwoju dla swojego obszaru, uwzględniając różne elementy, mocne i słabe strony” - powiedział zastępca dyrektora w Wydziale Terenów Wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Katowicach Robert Karpeta.

Dodał, że LGD mają przygotowane działania, w ramach których ostateczni beneficjenci będą mogli składać wnioski, dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności. Zazwyczaj nie są to działania związane z działalnością ściśle rolniczą – grupy działania najczęściej stawiają na rozwój przedsiębiorczości, agroturystyki, zwiększenie zatrudnienia oraz rozwój produktów lokalnych i regionalnych.

Jerzy Zakrzewski z lokalnej grupy działania „Zielony wierzchołek Śląska”, obejmującej m.in. Kłobuck, Blachownię i Krzepice, powiedział dziennikarzom, że uzyskane środki (w przypadku tej grupy ponad 3,2 mln euro) mają być przeznaczone na rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości, ale też na małą infrastrukturę. „To chcemy kontynuować, bo nasz obszar działania opiera się bardziej na rozwoju walorów turystycznych i krajobrazowych” - powiedział Zakrzewski.

Wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa podkreślił, że samorządowi województwa zależy na rozwoju obszarów wiejskich – tak, by stawały się coraz atrakcyjniejsze i ludzie nie chcieli uciekać z nich do miast. „W woj. śląskim na obszarach wiejskich mieszka ponad milion mieszkańców, to bardzo pokaźna grupa ludzi, która chce tam mieszkań, pracować i wypoczywać” - powiedział.

Tuż przed podpisaniem umów wicemarszałek podkreślił, że wiele zmian na wsi dokonało się podczas poprzedniego okresu programowania środków z UE, wyraził przekonanie, że tym razem będzie podobnie.

W kwietniu br. zarząd woj. śląskiego zatwierdził listę ocenionych strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR), współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” (PO RYBY 2014-2020).

W poprzedniej perspektywie finansowej, na lata 2007-2013, w Śląskiem w ramach EFRROW zorganizowano m.in. 368 imprez sportowych i kulturalnych, wyremontowano lub wyposażono 180 świetlic, powstało 137 publikacji i stron internetowych, 316 obiektów małej infrastruktury turystycznej i wykonano 63 projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej.

W poprzedniej perspektywie finansowej w regionie działało 15 LGD, które swoim zasięgiem obejmowały obszar stu gmin, zamieszkany przez blisko milion osób i miały do dyspozycji kwotę 151,5 mln zł. W nowym okresie programowania LGD obejmą obszar 125 gmin, zamieszkany przez 1,2 mln osób.

LGD mogą otrzymać dofinansowanie m.in. na agroturystykę, promocję kultury i ekologii, przetwórstwo, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy wprowadzanie na rynek artykułów rolnych na małą skalę lub artykułów o charakterze lokalnym. Dwie działające w woj. śląskim lokalne grupy rybackie pozyskały w poprzedniej perspektywie unijnej ponad 62 mln zł na działalność związaną w rybołówstwem.

Dodatkowo w nowym okresie programowania w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 zostały przeznaczone środki tylko dla wnioskodawców z obszaru LGD. W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego jest to kwota 16 mln euro oraz w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego również kwota 16 mln euro.

(PAP)


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę