Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Siekierski, Nowak, Szmulewicz na AGROTECH 2024

11 marca 2024
Siekierski, Nowak, Szmulewicz na AGROTECH 2024

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz podsekretarz stanu Adam Nowak wzięli dzisiaj udział w Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH informuje resort rolnictwa na swoich stronach internetowych.

Minister Czesław Siekierski podczas uroczystego otwarcia Targów zapewnił, że w Targach AGROTECH, które rozwijały się wraz z rozwojem polskiego rolnictwa, uczestniczy od ponad 20 lat. – Cieszę się, że mogę tu dzisiaj być, bo z ziemią kielecką jestem szczególnie związany – powiedział minister Siekierski.

Trudna sytuacja w Europie

Podczas swojego wystąpienia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniósł się do bieżącej sytuacji, w której znaleźli się rolnicy. Zaznaczył, że to co w tej chwili dzieje się w rolnictwie, jest w znacznej mierze efektem agresywnej polityki handlowej Rosji. Minister Czesław Siekierski zauważył, że to również wynik wojny w ujęciu handlowym, w której paliwa zastąpiono zbożem i żywnością.

– W wyniku działań Rosji znaleźliśmy się na jednym wspólnym rynku, w zglobalizowanym świecie. Rosja weszła na światowe rynki z ogromną produkcją zboża i obniżyła jego ceny do tego stopnia, że sprzedawała zboże praktycznie za półdarmo – powiedział minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wszystkie te działania doprowadziły do spadku cen zbóż na rynkach światowych i na giełdach. Rosja wypchnęła Unię Europejską oraz Ukrainę z niektórych rynków, co znacząco wpłynęło na opłacalność produkcji rolnej w Europie.

Handel z Ukrainą

– Nie bardzo sobie wyobrażam zamknięcie granic z Ukrainą, ponieważ handel obowiązuje w dwie strony. Musimy myśleć o m.in. naszych mleczarzach, którzy swoje produkty eksportują do Ukrainy. Jest wiele spraw dotyczących handlu, które musimy uporządkować – powiedział minister Czesław Siekierski.

Minister zapowiedział, że w poniedziałek spotka się ze stroną ukraińską. W rozmowach będzie również uczestniczył minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Celem spotkania jest ustalenie zasad związanych z przepływem towarów z Ukrainy, także produktów rolnych.

– Jesteśmy już po pierwszych rozmowach aby wprowadzić kontyngenty, kwoty, licencje na eksport ze strony ukraińskiej, pozwolenia na przyjęcie towaru ze strony polskiej. Mamy na to pewne przyzwolenie z Komisji Europejskiej – zaznaczył minister Siekierski.

XXIX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH

Jak informują organizatorzy, Targi Agrotech są rewią najnowocześniejszych osiągnięć branży rolniczej z całego świata. W tym roku jednym z głównych tematów wystawy są rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. Organizatorzy starają się odpowiedzieć na oczekiwania rolników, którzy poszukują pojazdów i  urządzeń, które dysponują takimi możliwościami, jak i maszyn autonomicznych, które pracę wykonają nawet samodzielnie.

Targi były okazją do wręczenia Prezesowi Zarządu Targów Kielce Andrzejowi Mochoniowi odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczony otrzymał ją z rąk ministra Czesława Siekierskiego.

Minister Czesław Siekierski oraz wiceminister Adam Nowak, w asyście organizatorów i innych zaproszonych gości, odwiedzili wybrane stoiska prezentowane podczas Targów.

Konferencja prasowa

Podczas konferencji prasowej minister Czesław Siekierski odniósł się do protestów rolników, które cały czas trwają w różnych regionach kraju.

– My jesteśmy dla rolników. To nasza powinność wobec pracujących na roli. Rolnictwo towarowe wymaga stabilizacji rynku, a rolnictwo drobne wsparcia socjalnego – zapewnił szef resortu rolnictwa.

Minister zaapelował również, żeby protesty miały taki wymiar, dzięki któremu opinia publiczna będzie mogła poznać problemy rolników, ponieważ protestują oni również w imieniu konsumentów.

Odnosząc się do problematycznych zagadnień Zielonego Ładu, minister Siekierski zauważył, że został on już znacznie uproszczony. Zostały zdjęte m.in. wymogi dotyczące użycia pestycydów i uproszczono ugorowanie. Minister podkreślił przy tym polskie stanowisko, aby w 2024 roku ugorowanie nie funkcjonowało globalnie, a w przyszłości było dobrowolne, w ramach pewnego schematu, za który rolnicy dostawali by pieniądze. – Zielony Ład trzeba uczynić, jak to mówią rolnicy, rolniczym ładem – powiedział minister Czesław Siekierski.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych

Minister Czesław Siekierski i podsekretarz stanu Adam Nowak, przy okazji wizyty na Targach, spotkali się z młodzieżą, która brała udział w  Finale Krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, zorganizowanym przez Związek Młodzieży Wiejskiej.

Wręczenie pucharów

W czasie uroczystej gali zostały wręczone nagrody dla wystawców. W imieniu ministra Czesława Siekierskiego Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju wręczył podsekretarz stanu Adam Nowak.

O wydarzeniu

AGROTECH to wydarzenie ważne dla branży rolniczej w Polsce i w Europie. Co roku podczas targów swoje produkty prezentuje ok. 600 wystawców z różnych państwa świata. Przez trzy dni – od 8 do 10 marca – zwiedzający mogą zobaczyć najnowsze ciągniki i maszyny do prac w polu i obsługi gospodarstw, a także wszelkie środki do produkcji. Podczas targów odbywają się również  liczne konferencje, seminaria i szkolenia.


oprac, e-red ppr.pl; źrodło i fot. MRiRW


POWIĄZANE

EIT Food, Foodvalley i Food Innovation Hub Europe uruchamiają swoją pierwszą ini...

Jeszcze nieco ponad tydzień można składać oświadczenia dotyczące tego, gdzie będ...

Sklepy robią coraz więcej promocji. Wszystko dzięki odmrożonemu VAT-owi.   Anali...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę