Trawnik ma wiele twarzy. Może być soczyście zielony lub żółtawy, nawet bielejący. Może też być gęsty lub przerzedzony „łysinami”. Trawnik może kusić do relaksu. Może też zniechęcać. Od czego to zależy?
„Wygląd trawnika, jego kondycja zależą od dwóch czynników: ludzkiego i technicznego. Czynnik ludzki to opiekun trawnika, który albo traktuje trawnik z szacunkiem i odpowiednio go pielęgnuje, prawidłowo kosi albo przeciwnie, uważa, że trawnik jest bezobsługowy a koszenie jest dla niego męczącym obowiązkiem. Ten obowiązek realizuje raz na jakiś czas, gdy na przykład trawa wyrośnie do 30-40 cm i wówczas ją kosi, najczęściej tuż przy ziemi. Czynnikiem technicznym są narzędzia, którymi trawę pielęgnujemy. Nowoczesne kosiarki i kosy to urządzenia wysokiej jakości wyposażone w wiele konkretnych rozwiązań, których celem jest nie tylko ułatwienie życia właścicieli ogrodów, ale w równej mierze utrzymanie trawy w zdrowej kondycji. Powstają z myślą o trawie.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „Jednym słowem ważne tu są dwa aspekty – wiedza, przynajmniej na podstawowym poziomie, połączona z pozytywnym podejściem do pielęgnacji trawnika oraz odpowiednia kosiarka z dobrze naostrzonymi nożami. Przykładem może być jeden z naszych klientów, który źle kosił wysoko wyrośniętą trawę i za wymierający trawnik winił kosiarkę. Dopiero po wyjaśnieniu mu przyczyn zmiany koloru trawy na biel oraz kluczowych zasad prawidłowego koszenia, zmienił zdanie. Wiem też, że po zastosowaniu dobrych praktyk jego trawnik odżył.”
Kluczem do uzyskania efektu pięknego trawnika jest prawidłowa pielęgnacja – systematyczna i nieagresywna. Należy go poddawać sezonowej aeracji i wertykulacji, piaskowaniu, wyczesywać z mchu i liści, nawozić – wiosną nawozami wysokoazotowymi, podlewać – najlepiej raz na 3 dni dużą dawką wody i kosić – regularnie, nie za nisko podłoża. Jeśli trawa wyrosła – najlepiej ją przycinać stopniowo. I należy zawsze pilnować, by noże kosiarki były ostre jak przysłowiowa żyletka.
Od maja do jesieni najczęściej wykonywanym na trawniku zabiegiem pielęgnacyjnym jest koszenie, praca, która jednocześnie jest sztuką – sztuką pielęgnacji trawy i sztuką posługiwania się kosiarką. „Każdy sezon ogrodniczy odsłania wszystkie grzechy właścicieli maszyn, którzy po prostu nie przestrzegają wskazówek zawartych w instrukcji obsługi maszyny, nieprawidłowo je eksploatują czy lekceważą zasady pielęgnacji trawy. Ostatnio także zgłoszono do naszego serwisu kilka problemów, które były skutkiem błędnego doboru parametrów koszenia. Za wysoka trawa, mokra darń, zbyt duża prędkość kosiarki w danych warunkach czyli niedostosowane ustawień maszyny do warunków pracy nie wpływają dobrze na trawnik ani na trwałość maszyny. A instrukcje obsługi oraz rekomendowane zasady pielęgnacji trawy nie powstały dla utrudniania życia, a wręcz przeciwnie. Koszenie jest naprawdę przyjemnym zajęciem, a jeszcze większą przyjemnością jest odpoczynek na własnym, pięknym trawniku.” – mówi Robert Spaltabaka, Szef Sieci Serwisowej Aries Power Equipment.
Czy koszenie jest konieczne?
Koszenie przede wszystkim służy trawie. Częste koszenie zapewnia trawie dobrą wentylację i cyrkulację wody, które minimalizują ewentualny wykwit chorób grzybiczych. Koszenie zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy i jednocześnie sprzyja rozkrzewieniu, zagęszczeniu i odmłodzeniu darni. Pozwolenie trawie na zakwitanie może spowodować tworzenie się „łysych” plam na trawniku, ponieważ wykwitnięte źdźbła zamierają. Zakwitanie traw wiąże się też z pyleniem traw, które w Polsce uczulają częściej niż pyłki drzew. Obecnie pyłek traw jest najpowszechniejszą przyczyną pyłkowicy na całym świecie.
Jak często należy kosić?
W koszeniu ważna jest systematyczność, a częstotliwość zależy od panujących warunków. Profesjonaliści rekomendują minimum jedno koszenie w tygodniu. Trawa gazonowa, stosowana w ogródkach i na boiskach sportowych lubi to, ponieważ często koszona szybciej się zagęszcza. Wokresie intensywnej wegetacji, trawę można kosić co 3 do 5 dni, zależnie od tempa jej wzrostu. Rzadko wykonywane koszenie kryje jeszcze dodatkowe zagrożenie dla trawy - sprzyja bardzo złej tendencji niektórych właścicieli ogrodów do ścinania zbyt dużej części rośliny jednorazowo.
Czy wysokość koszenia ma znaczenie?
To kolejny kluczowy element prawidłowej pielęgnacji trawy. Trawę należy kosić nie więcej i nie mniej niż na 1/3 jej wysokości. I najlepiej jest utrzymywać ją na wysokości 5-6 cm. Gdy ścinamy trawę niżej, naprawdę blisko podłoża, trawa, jak człowiek, odczuwa zagrożenie życia, ponieważ pozostała w glebie łodyga ma utrudniony pobór pokarmów, czego następstwem jest jej obumieranie.
Wszystkie potrzeby trawy – częstotliwość i odpowiednia wysokość koszenia – najlepiej spełnia nowoczesny inteligentny robot koszący, np. Honda Miimo, wymyślony i skonstruowany przez zespół inżynierów, którzy stworzyli humanoidalnego robota ASIMO. Filozofia koszenia w wykonaniu Honda Miimo polega na stałym przycinaniu darni po centymetrze a nawet po milimetrze. Dzięki temu trawa jest nieustannie utrzymywana na tej samej wysokości wskutek czego rozkrzewia się i gęstnieje. Robot koszący posiada też wyjątkowe noże – długotrwale ostre i wykonane z ciągliwej stali sprężynowej, dzięki czemu tną precyzyjnie i równo nie uszkadzając roślin. Zachowują też elastyczność - nie pękają w przypadku natrafienia nawet na bardzo twardą przeszkodę.
Czy można skosić wysoką trawę za jednym razem?
Teoretycznie tak. „Technicznie jest to możliwe, choć maszyny słabszej jakości nie poradzą sobie z tym zadaniem, ale kosiarki dobrej jakości są tak skonstruowane, że użytkownik może dostosować parametry pracy maszyny do warunków. Dzięki nowoczesnemu napędowi, np. Select Drive, możemy zoptymalizować prędkość kosiarki do wysokości oraz gęstości „przerośniętej” trawy. Nie polecam jednak tej taktyki koszenia, ponieważ jest przede wszystkim szkodliwa dla trawy. Trawa lubi być koszona częściej i po parę centymetrów. Agresywne koszenie bardzo ją osłabia i spowalnia proces wzrostu. Takie podejście do trawy jest jednym z najczęstszych grzechów opiekunów trawników.” – radzi Mariusz Carnocki.
Bezpiecznym dla trawy rozwiązaniem jest kosiarka z regulacją wysokości koszenia, dzięki której opiekun trawnika dostosowuje ustawienie noży do wysokości i gęstości trawy. Fakt posiadania takiego rozwiązania może powstrzymać operatora kosiarki przed zbyt agresywnym potraktowaniem darni. Opcje regulacji wysokości koszenia są różne. Na przykład kosiarka HRX 537 C4 VKE o szerokości roboczej 53 cm i rekomendowana do trawników o powierzchni do 1 800 m2 jest wyposażona w 7-stopniową regulację wysokości koszenia w zakresie 19 – 101 mm. Dodatkowym udogodnieniem jaki oferuje ten model jest napęd - Select Drive - umożliwiający płynne dostosowywanie prędkości jazdy maszyny w zakresie 0 – 6,4 km/h do warunków pracy czy preferencji operatora. Zapewnia też komfort prowadzenia maszyny, zwłaszcza na zakrętach, wokół drzew i rabat. Natomiast kosiarka HRG 466 SKEP o uniwersalnej szer. koszenia 46 cm i przeznaczona do koszenia powierzchni do 1 000 m2 posiada 6-stopniową osiową regulacją wysokości koszenia w zakresie 20 - 75 mm. Wszystkienowoczesne maszyny do koszenia z linii HRX i HRG są także wyposażone w systemy MicroCut – podwójne noże i Versamow – system mulczowania zmiennego.
W 7-stopniową regulację wysokości koszenia z zakresie 30-90 mm wyposażona jest m. in. wielozadaniowa kosiarka traktorowa Honda HF2417 o szerokości roboczej 102 cm, przeznaczona do koszenia dużych powierzchni (2 000 – 5 000 m2). Jej doskonałą technikę koszenia dodatkowo zapewnia innowacyjny system Optiflow. Maszyna służy również do mulczowania, mielenia liści, a z opcjonalnymi akcesoriami - również do aeracji trawnika, rozsiewania nasion i nawozu, transportu narzędzi i odśnieżania.
Czy często trzeba ostrzyć noże w kosiarce?
Jakość i ostrość noży w kosiarkach mają szczególne znaczenie dla kondycji trawy. Muszą być zawsze dobrze naostrzone, w przeciwnym wypadku kaleczą rośliny a końcówki poszarpanych źdźbeł obumierają i są bardzo podatne na choroby grzybicze. Proces rekonwalescencji darni może być długi. Noże warto czyścić po każdym koszeniu i jest to też doskonała okazja do sprawdzenia ich stanu. Lekko stępione wystarczy przekazać do naostrzenia – najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym, ponieważ noże muszą być obowiązkowo wyważone. Jeśli natomiast ostrza są zdeformowane lub widoczne są na nich pęknięcia – należy je wymienić na nowe. Stan techniczny noży i precyzja koszenia wiąże się też z kwestią jakości cięcia, która zapewnia prawidłowy rozwój darni. Nowoczesne kosiarki są wyposażone w system podwójnych noży MicroCut, w którym górne ostrze wykonuje cięcie podstawowe a dolny nóż dokładnie rozdrabnia pokos. Efektem tego systemu jest dokładniejsze rozdrabnianie i o 30% lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem oraz możliwość zbierania i mielenia liści jesienią.
Zadbany, gęsty trawnik staje się ozdobnym pejzażem dla domu, a przede wszystkim przyjemnym zakątkiem relaksu i rekreacji.
Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. W 2012 r. Honda otrzymała dwa wyróżnienia firmy doradczej INTERBRAND ZINTZMEYER & LUX: 21. miejsce w rankingu 100 Best Global Brands oraz 3. miejsce w gronie najbardziej ekologicznych firm na świecie. W rankingu „100 Best Global Brands 2014” – „ Najlepsze Marki Świata”, Honda zajęła 20. pozycję z 17%-ym wzrostem wartości.
Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne i przyjazne dla otoczenia urządzenia Honda do pielęgnacji ogrodów, zestaw Multipro – do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich, silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, jedyne na świecie odśnieżarki z napędem hybrydowym. Nowością w ofercie jest ogrodowy zestaw narzędzi akumulatorowych i profesjonalne maszyny do zrębkowania Green-Technik z serii CIP oraz BC przeznaczone do przetwarzania i zagospodarowania biomasy, pracujące na niezawodnych silnikach Honda oraz w wersji PTO.
Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe oraz maszyny innych japońskich marek, jak: maszyny budowlane MIKASA, motopompy MATSUSAKA i DAISHIN, agregaty prądotwórcze światowych potentatów HIMOINSA i EUROPOWER oraz wysokoprężne silniki KUBOTA. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.
Biuro prasowe Aries Power Equipment / Honda