Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sejm/Komisje zaproponowały poprawki do projektu ustawy ws. zatrudniania przy zbiorach

12 kwietnia 2018
Sejm/Komisje zaproponowały poprawki do projektu ustawy ws. zatrudniania przy zbiorach

Wydłużenie czasu świadczenia pomocy przy zbiorach do 180 dni, a nie 120 - to jedna z poprawek do projektu ustawy dot. zatrudniania pracowników sezonowych przy zbiorach, które zaproponowały w środę sejmowe komisje.

We wtorek oraz w środę na połączonym posiedzeniu komisji polityki społecznej oraz rolnictwa debatowano o projekcie ustawy ws. zatrudniania przy zbiorach. Projekt wprowadza przede wszystkim nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Posłowie zgłosili do projektu kilka poprawek.

Pierwsza z nich doprecyzowuje przy zbiorach, jakich roślin będą miały zastosowanie projektowane przepisy.

Pierwotnie w rządowym projekcie zapisano, że pomoc przy zbiorach dotyczy owoców i warzyw. Posłowie podczas posiedzenia komisji zaproponowali poszerzyć ten zakres także o chmiel, tytoń i rośliny zielarskie. Komisje zarekomendowały przyjęcie tej poprawki.

Inna poprawka dotyczy łącznego czasu świadczenia pomocy przy zbiorach na podstawie umowy cywilnoprawnej. W projekcie rząd zaproponował, aby było to 120 dni. Poseł Robert Telus (PiS) złożył poprawkę, aby czas wydłużyć do 180 dni.

Z kolei poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15) zaproponował, by okres ten wydłużyć do dziewięciu miesięcy - jak stanowi tzw. unijna dyrektywa sezonowa.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski tłumaczył, że wprowadzana projektem umowa cywilnoprawna sprawia, że na czas świadczenia pomocy przy zbiorach zatrudniana osoba jest „wyrzucana z systemu zabezpieczenia emerytalno-rentownego”. „Za chwilę może się okazać, że tego typu osoby będą przez dziewięć miesięcy w skali roku wyrzucane poza ten system” - dodał.

Romanowski podkreślił, że zgodnie z dyrektywą sezonową pracownik - cudzoziemiec może wykonywać pracę przez dziewięć miesięcy, jednak - w myśl zaproponowanej prze posła Telusa poprawki - po upływie 180 dni będzie musiał być zatrudniony na podstawie umowy wynikającej z Kodeksu pracy.

Dodał, że to samo będzie dotyczyło pracowników polskich.

Komisje poparły poprawkę posła Telusa.

Na posiedzeniu komisji zaproponowano także przyspieszenie wejścia w życie tej ustawy do siedmiu dni (zamiast 30 dni).

Wiceminister Romanowski przypomniał, że na poprzednim posiedzeniu Sejmu PO złożyła wniosek o odrzucenie projektu tej ustawy w pierwszym czytaniu. To - w opinii wiceministra - wydłużyło o trzy tygodnie procedowanie tego projekt i dlatego zarekomendował przyjęcie tej poprawki.

Projekt zmieniający ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników i niektórych innych ustaw wynika z realizacji tzw. unijnej dyrektywy sezonowej oraz z konsultacji ze stroną społeczną, która podnosiła kwestię zatrudnienia pracowników sezonowych w ogrodnictwie i sadownictwie.

W projekcie rząd zaproponował utworzenie, w miejsce dotychczas szeroko stosowanej umowy o dzieło, nowej formy umowy cywilnoprawnej tzw. pomocy przy zbiorach. Osoba zatrudniona na jej podstawie będzie włączona do systemu zabezpieczenia w KRUS. Rolnik będzie zaś odprowadzał za takiego pracownika składkę zdrowotną i wypadkową. Od tych umów będzie obowiązywał podatek dochodowy.

W tym roku składka zdrowotna wyniesie 132 zł miesięcznie od osoby, a na ubezpieczenie wypadkowe 42 zł miesięcznie.

Według MRiRW nowe rozwiązania prawne mogą dotyczyć ok. 500 tys. osób, głównie obywateli Ukrainy.

 

Katarzyna Fiuk (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę