W czwartek podczas 53. Posiedzenia Sejmu RP Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników (druk 2188). W myśl zapisów ustawy, rolnik nie będzie musiał przekazywać gospodarstwa w zamian za pełną emeryturę rolniczą i nie będzie to obłożone żadnymi dodatkowymi warunkami. Sejm przyjął ustawę jednogłośnie. Dzięki wieloletniej konsekwentnej pracy NSZZ RI „Solidarność” a także poprawce zgłoszonej przez Przewodniczącą Związku Poseł Teresę Hałas podczas posiedzenia połączonych Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 27 kwietnia br., rolnik będzie mógł pobierać pełną emeryturę rolniczą i zachować prawo własności ziemi bez żadnych dodatkowych warunków.
Projekt nowelizacji ustawy zawiera m.in. przepisy pozwalające na brak konieczności przekazywania ziemi rolniczej w zamian emeryturę rolniczą. Jest to postulat NSZZ RI „Solidarność” przedkładany przez Związek konsekwentnie kolejnym szefom Rządu, ministrom rolnictwa a także Prezydentowi, z którym Związek podpisał w tej sprawie Umowę Programową.
W rządowym projekcie ustawy w pierwotnej wersji przedłożonej Parlamentowi warunkiem zatrzymania ziemi po przejściu na emeryturę była konieczność dalszego odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne przez rolnika – emeryta, na co nie zgadzał się NSZZ RI „Solidarność”. Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” nakładanie jakichkolwiek dodatkowych warunków na rolników chcących przejść na emeryturę bez przekazywania ziemi rolniczej stanowi naruszenie prawa własności, o którym mowa w art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z powyższym, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” poseł Teresa Hałas złożyła w czasie posiedzenia połączonych Komisji poprawkę w myśl której rolnik, który zatrzyma ziemię przy przejściu na emeryturę rolniczą nie będzie musiał dalej opłacać składki na ubezpieczenie społeczne rolników.
Poprawka ta zyskała poparcie Komisji oraz akceptację Rządu. Podczas II czytania nie zostały wniesione dodatkowe poprawki, w związku z powyższym do III czytania i głosowania na posiedzeniu plenarnym trafił projekt realizujący postulat Związku : rolnik powinien mieć możliwość przejścia na emeryturę rolniczą i zatrzymania ziemi bez żadnych dodatkowych warunków. Za nowelizacją głosowali wszyscy obecni na sali posłowie. Żaden z posłów się nie wstrzymał ani nie był przeciw.
NSZZ RI „Solidarność” oczekuje na szybkie procedowanie ustawy w Senacie i przyjęcie jej w kształcie oczekiwanym przez Związek.
Biuro Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"