SDF: dwucyfrowy wzrost i najwyższy w historii koncernu poziom przychodów

25 maja 2022
SDF: dwucyfrowy wzrost i najwyższy w historii koncernu poziom przychodów

Rada Nadzorcza SDF, międzynarodowego koncernu z siedzibą główną we włoskim Treviglio (BG), jednego z wiodących producentów ciągników rolniczych i kombajnów zbożowych, zatwierdziła wyniki finansowe za 2021 rok.

 

Wyniki finansowe

 

Koncern zamknął 2021 rok ze wzrostem przychodów i wskaźnika EBITDA, zarówno w ujęciu wartości procentowych, jak i bezwzględnych.

 

W ujęciu szczegółowym przychody wyniosły 1481 mln Euro, co oznacza wzrost o 29% w porównaniu z kwotą 1146 mln Euro za 2020 rok, warto zaznaczyć, że był to czas w którym siedziba SDF w Treviglio pozostawała zamknięta z powodu pandemii o ponad dwa miesiące dłużej niż standardowa przerwa wakacyjna. Wynik za 2021 rok był też o 17% wyższy w porównaniu z kwotą 1268 mln Euro za 2019 rok, czyli w rok poprzedzający pandemię.

 

Odnotowano także wzrost wskaźnika EBITDA, który wyniósł 159 mln Euro, czyli 10,8%. W roku 2020 wynosił 9,5%, a w roku 2019 wynosił 8,7%.

 

Odnotowano zysk netto w wysokości 62,6 mln Euro, czyli 4,2%, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2020 (3,4%) i 2019 (3,5%). Wynik finansowy netto wykazał zadłużenie w wysokości 122 mln Euro, co oznacza spadek o prawie 55 mln Euro (-31%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość ta potwierdza najlepsze wskaźniki oceny siły finansowej koncernu również w roku 2021.

 

 

SDF – koncern odpowiedzialny społecznie

 

Wizja SDF zakłada powiązanie pomiędzy wynikami ekonomicznymi i długoterminowym zrównoważonym rozwojem jej zasobów ludzkich oraz społeczności lokalnej. Z tego powodu w roku, który upłynął pod znakiem utrzymującej się wyjątkowej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, koncern wspierał ważne inicjatywy na rzecz pracowników i społeczności lokalnej.

 

SDF jako pierwsza firma w prowincji Bergamo i jedna z pierwszych we Włoszech uruchomiła w tym regionie centrum szczepień, udostępniając swoje zasoby i infrastrukturę. Początkowo centrum szczepień SDF w Treviglio było przeznaczone dla pracowników, członków ich rodzin i dostawców, z czasem jednak stało się regionalnym ośrodkiem szczepień dla całej społeczności, zapewniając około 40 000 dawek szczepionek.

 

W 2021 r. rozpoczęła się realizacja projektów przebudowy zakładów w Ranipet, Châteaubernard, Lauingen i Treviglio.

Francuski zakład Grégoire w Châteaubernard oraz zakład w Ranipet w Indiach nadal poddawane są dużym inwestycjom w zakresie renowacji budynków oraz obiektów produkcyjnych i logistycznych.

W zakładzie w Lauingen rozpoczęto realizację projektu „MOVE”, który zgodnie z nowymi wymogami funkcjonalnymi i architektonicznymi DEUTZ-FAHR Land przewiduje przebudowę istniejących biur, na łącznej powierzchni prawie 2000 m2, i kończy rozpoczętą w 2017 r. inwestycję obejmującą budowę kompleksu DEUTZ-FAHR Land.

W siedzibie w Treviglio zaprezentowano projekt „SAME Campus”, który zostanie ukończony w 2027 r., a całkowita wartość tej inwestycji wyniesie około 25 mln Euro. Do głównych założeń projektu należy budowa wydzielonego parkingu dla pracowników, nowych szatni i nowych budynków biurowych o łącznej powierzchni 4000 m2.

Koncern zatrudnił około 300 nowych pracowników w zakładzie w Treviglio, w tym pracowników biurowych i fizycznych, w oparciu o umowy o dzieło, współpracę przy projektach oraz średnio- i długoterminowe kontrakty. Tym samy, koncern zatrudnia 4187 pracowników na całym świecie.

 

Rynki

 

Rok 2021 przyniósł ogólny wzrost na rynku ciągników i maszyn rolniczych.

Wprowadzenie nowych produktów, wspierane efektywnym zarządzaniem, pozwoliło SDF zwiększyć udziały zarówno w Europie (z 10,7% do 11,4%), jak i w Turcji (z 6,6% do 9,7%).

W pozostałych krajach wzrost przychodów SDF wyniósł 356 mln Euro, co oznacza wzrost o 27,6% w porównaniu z rokiem 2020.

 

W Chinach znacznie wzrosła rozpoznawalność marki DEUTZ-FAHR. Modele serii 6W-7W, wyposażone w układy napędowe Powershift poddano gruntownej modernizacji. Dzięki temu marka DEUTZ-FAHR stała się punktem odniesienia dla ciągników z przekładnią Powershift w Chinach.

 

SDF Indie zdobył najbardziej prestiżową krajową nagrodę „Indian Tractor of the Year” za ciągnik Agrolux 70 4WD w kategorii „Best Tractor above 60HP”, czyli najlepszy ciągnik z silnikiem o mocy powyżej 60 KM.

 

 

 

Innowacje i Smart Farming

 

Dążenie do innowacji wspierane było inwestycjami w badania i rozwój, które osiągnęły poziom 63 mln Euro, co stanowi 4,3% przychodów. W 2020 roku było to 57 mln Euro, a w 2019 roku: 60 mln Euro.

 

Postęp związany z cyfryzacją przyczynił się w branży rolniczej do wzbogacenia oferty skierowanej do użytkownika końcowego. W przypadku SDF przekłada się to na bogatą ofertę innowacyjnych usług wspierających rolników w wielu działaniach związanych z użytkowaniem ciągnika, kombajnu. Są to między innymi: aplikacja SDF Fleet Management, która umożliwia monitorowanie i kontrolę floty posiadanych maszyn; aplikacja SDF Field Management, która pozwala na obsługę systemu precyzyjnego rolnictwa w poszczególnych aplikacjach polowych; oraz aplikacja SDF Farm Management, która ułatwia zarządzanie gospodarstwem.

 

W zakresie gamy produktów, SDF przeznaczył znaczne środki na rozwój silników spełniających wymogi normy emisji spalin Stage V. W ten sposób powstały opracowane przez SDF silniki FARMotion 35 i 45. Są to 3- i 4-cylindrowe jednostki napędowe o mocy od 65 do 160 KM, spełniające wymogi normy Stage V. Wersje o mocy do 75 KM wyposażone są w układ zewnętrznej, chłodzonej recyrkulacji spalin, katalizator utleniający DOC i filtr cząstek stałych DPF. We wszystkich silnikach o wyższej mocy zamontowano układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Z kolei silniki FARMotion 45 o mocy od 130 do 160 KM wyposażono w turbosprężarkę VTG o zmiennej geometrii łopatek turbiny.

 

Marka DEUTZ-FAHR zmodernizowała swoją ofertę silników montowanych w modelach dużej mocy: Seria 6 TTV i Seria 7 TTV. Wprowadzono jednocześnie nowe przekładnie bezstopniowe SDF serii T7540, T7560 i T7780. Zaprezentowano nową Serię 6C z 3 rodzajami układów napędowych (w tym RVshift, który pracuje na zasadzie przekładni Full Powershift), co potwierdziło dążenie marki do spełniania potrzeb różnych grup klientów.

 

Biuro prasowe SDF

SDF

SDF to międzynarodowy koncern z siedzibą we włoskim Treviglio (BG), jeden z wiodących na świecie producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych i silników wysokoprężnych. Prowadzi dystrybucję swoich produktów pod markami DEUTZ-FAHR, Same, Lamborghini Trattori, Hürlimann i Grégoire. Gama ciągników obejmuje modele o mocy od 50 do 336 KM, zaś gama kombajnów zbożowych – modele z silnikami o mocy do 395 KM. Na przestrzeni prawie stuletniej historii firma była jednym z głównych motorów napędowych mechanizacji sektora rolniczego, inicjatorem procesu internacjonalizacji oraz siłą napędową cyfrowej transformacji rolnictwa. Obecnie produkuje „inteligentne ciągniki” dla zwiększenia ich wydajności w kontekście Rolnictwa 4.0. Grupa SDF posiada 8 zakładów produkcyjnych, 13 oddziałów, 2 spółki joint venture i jest reprezentowana przez 155 importerów oraz ponad 3100 dealerów. Koncern zatrudnia łącznie ponad 4000 pracowników na całym świecie. W 2021 r. Grupa odnotowała przychód o wartości 1481 mln Euro oraz EBITDA na poziomie 10,8%. www.sdfgroup.com

 

Biuro prasowe SDF


POWIĄZANE

Dzięki niższemu ciśnieniu w oponach można uzyskać lepszą efektywność pracy ciągn...

Remigiusz Okraska bije po głowie hiperkapitalistyczną nową lewicę cytatami z Geo...

To koniec rynku e-commerce, jaki znamy. Swoją działalność w Polsce właśnie zaina...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę