Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ryzyko dalszych ognisk grypy ptaków w Europie

29 czerwca 2017
Ryzyko dalszych ognisk grypy ptaków w Europie

Mimo znacznej poprawy sytuacji epizootycznej w Europie związanej z występowaniem  grypy ptaków, nadal pojawiają się ogniska tej choroby w stadach drobiu. Według aktualnych raportów władz weterynaryjnych i komunikatów KE, przeanalizowanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz, w drugiej połowie czerwca  potwierdzono ogniska HPAI w stadach drobiu w Belgii, co ważne było to pierwsze zgłoszenie tego typu w tym kraju.  Wcześniej wirus pojawiał się tylko w gospodarstwach utrzymujących ptaki dzikie w niewoli.  

Przypominamy, że na przełomie maja i czerwca 2017 r., ogniska HPAI podtypu H5N8 zostały zgłoszone w stadach drobiu przez władze Wlk. Brytanii i Włoch, natomiast w Luksemburgu wirusa tego samego podtypu  odnotowano u ptakich dzikich utrzymywanych w niewoli.

Komisja Europejska, w oparciu o procedury obowiązujące w Unii i powiadomienia państw członkowskich o kolejnych ogniskach choroby, zaktualizowała wykaz obszarów zapowietrzonych i zagrożonych na poziomie UE o nowo ustanowione  w Belgii i Francji  oraz określiła czas trwania ograniczeń mających zastosowanie w wyznaczonych regionach. Belgia wprowadziła niezbędne środki, w tym obszary objęte ograniczeniami wokół gospodarstw utrzymujących zakażony drób, natomiast Francja ustanowiła obszar zagrożony w odniesieniu do ogniska potwierdzonego na terytorium Belgii niedaleko granicy z Francją. Zmiany zostały opublikowane w załączniku do nowej Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) nr 2017/1139 z dnia 23 czerwca 2017 r. zmieniającej  załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich.

Komisja Europejska na początku czerwca tego roku, przedłużyła również okres obowiązywania przepisów decyzji wykonawczej nr 2017/247 wprowadzającej środki ochronne w odniesieniu do HPAI w UE, do dnia 31 grudnia 2017 r. Pierwotnie miały one obowiązywać do 30 czerwca.  Swoją decyzję uzasadniła pojawieniem się kolejnych ognisk wirusa i ryzykiem wystąpienia dalszych przypadków tej choroby na terytorium Wspólnoty.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę