Jak wyszukiwać oraz promować lokalne produkty? Jak funkcjonują krótkie łańcuchy dostaw i jak prowadzić legalną sprzedaż regionalnych produktów w ramach sprzedaży bezpośredniej? Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego zapraszają do udziału w warsztatach, które odbędą się w ramach operacji pn. „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem". Zgłoszenia przyjmowane są do 24 kwietnia br.
„Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem" – to szansa dla Kół Gospodyń Wiejskich z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego i łódzkiego na udział w warsztatach prowadzonych przez znanych szefów kuchni oraz służących przekazaniu wiedzy, jak promować lokalne i regionalne produkty żywnościowe wśród swoich społeczności.
Warsztaty obejmują część teoretyczną oraz praktyczną, w ramach których uczestnicy poszerzą swoją wiedzę z zakresu unijnych i krajowych systemów jakości żywności, dziedzictwa kulinarnego swojego regionu oraz dowiedzą się, jak wyszukiwać, identyfikować i promować lokalne i regionalne produkty. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich dowiedzą się również, jak funkcjonują krótkie łańcuchy żywności, poznają możliwości legalnej sprzedaży lokalnej żywności w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich, Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) oraz działalności Marginalnej Lokalnej i Ograniczonej (MOL). Poruszona zostanie również tematyka żywienia funkcjonalnego i wykorzystania w nim lokalnych zasobów kulinarnych. Warsztaty kulinarne, które odbędą się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, poprowadzą znani szefowie kuchni.
– Celem operacji „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem" jest podniesienie wiedzy i świadomości nt. lokalnych, regionalnych i tradycyjnych produktów spożywczych. Poprzez zaangażowanie w projekt Kół Gospodyń Wiejskich, aktywnie działających w swoim lojalnym środowisku, chcemy zachęcić nie tylko do wykorzystywania w polskiej kuchni produktów żywnościowych od lokalnych producentów i rolników, ale także promować sprzedaż bezpośrednią – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Zgłoszenia do udziału w operacji pn. „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem" przyjmowane są do 24 kwietnia br. Więcej informacji, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy, dostępne są na stronie: www.efrwp.pl
Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Operacja realizowana w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Odwiedź portal KSOW - www.ksow.pl
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.
***
Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP