aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rumuński minister rolnictwa rozmawiał z ukraińskim odpowiednikiem

19 września 2023
Rumuński minister rolnictwa rozmawiał z ukraińskim odpowiednikiem

Pod naciskiem rumuńskich rolników, którzy protestują przeciwko otwartym granicom dla produktów rolnych z Ukrainy i zapowiadają blokadę przejść granicznych w Rumunii,  ich minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Rumunii Florin-Ionutem Barbu, rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

O spotkanie one line zabiegał szef ukraińskiego resortu rolnictwa, któremu brdzo zależy na rozbiciu dotychczasowej jedności 5 krajów przygranicznych UE, które występowały wspólnie przed Komisją Europejską domagając się utrzymania embarga na imoprt artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Jak do tej pory, Rumunia i Bułgaria nie wprowadziły zakazu importu płodów rolnych z Ukrainy, czym narażają się tamtejszym rolnikom na ostrą krytykę.

W końcowym komunikacie ze spotkania czytamy, że strony omówiły kwestie współpracy w sektorze rolnym między Ukrainą a Rumunią. W szczególności warunki i mechanizmy eksportu ukraińskich produktów rolnych do Rumunii.

Florin-Ionut Barbu zaznaczył, że Rumunia nie przestanie pomagać Ukrainie w eksporcie i tranzycie produktów rolnych. Rumuński minister pochwalił również plan działań na rzecz eksportu zboża dostarczony przez Ukrainę.

Mykoła Solskyi z kolei podziękował za wsparcie i zaznaczył, że propozycje Rumunii dotyczące dostaw zboża są do przyjęcia, a Ukraina gotowa je uwzględnić.

Ministrowie Ukrainy i Rumunii uzgodnili, że w ciągu 30 dni opracują wspólny plan dalszej współpracy- tyle wspólny komunikat.

Finalnie, rumuńscy rolnicy muszą się przez najbliższe 30 dni zmierzyć się z zalewem ukraińskiego zboża na ich rynek, co musi zachwiać cenami zbytu w Rumunii.

Związkowcy rumuńscy, arganizacje i federacje rolne zapowiadają zaostrzenie protestów.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Alvise Pérez, lider nowej hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Se Acabó la Fi...

Presja inflacyjna w globalnej gospodarce spada. To otwiera drogę do spekulacji o...

Ze względu na brak realizacji zakładanych celów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę