MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rozszerzenie kampanii Stop ASF na nowe kraje

29 lipca 2021
Rozszerzenie kampanii Stop ASF na nowe kraje

Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa Żywności (EFSA) intensyfikuje wysiłki na rzecz zahamowania rozwoju afrykańskiego pomoru świń w Europie i w tym celu rozszerza swoją kampanię na dziewięć kolejnych krajów, w tym Polskę.

 

Latem ubiegłego roku EFSA rozpoczęła kampanię uświadamiającą na temat tej choroby w południowo-wschodniej Europie. Została ona przeprowadzona we współpracy z władzami lokalnymi w krajach tworzących tzw. region zagrożenia – Albanii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, Kosowie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Serbii i Słowenii – ze względu na bliskie sąsiedztwo krajów, w których występuje ASF.

Obecnie EFSA rozszerza kampanię – adresowaną przede wszystkim do rolników – na: Bułgarię, Czechy, Litwę, Łotwę, Polskę, Słowację, Estonię, Węgry i Rumunię.

 

 „Jako organizacja naukowa nieustannie publikujemy oceny i zalecenia mające ułatwić ochronę zwierząt i gospodarki w krajach zagrożonych afrykańskim pomorem świń” powiedział Nikolaus Kriz, kierownik działu ds. zdrowia zwierząt i roślin w EFSA.

„W ubiegłym roku postanowiliśmy zaangażować się w działania w terenie i pokazać, że EFSA chce pomagać rolnikom i wszystkim innym, którzy cierpią z powodu tej groźnej choroby. Kampania została dobrze przyjęta w pierwszej grupie krajów, a obecnie ruszamy dalej z naszym przekazem: wykrywać, zapobiegać, zgłaszać”.

Kampania stanowi uzupełnienie bieżących wysiłków Komisji Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych na rzecz zwalczania tej choroby w Europie.

Co to jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą wirusową, która atakuje świnie domowe i dziki. Wirus jest nieszkodliwy dla ludzi, ale był w stanie poważnie zdestabilizować gospodarki w wielu krajach. Nie ma na niego szczepionek, dlatego wybuch epidemii może wymagać uboju dużej liczby świń na dotkniętych obszarach.

Cele i adresaci kampanii

Kampania ma na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat ASF we wszystkich 18 krajach i jest skierowana do tych grup, które mają kontakt ze świniami domowymi i dzikami, a w szczególności do hodowców. Kampania realizowana jest przy współudziale i zaangażowaniu  lokalnych organizacji weterynaryjnych, kółek rolniczych, kół łowieckich, straży granicznej i innych właściwych organów.

Wykrywanie, zapobieganie, zgłaszanie

W obliczu tak niszczycielskich skutków pojawienia się ASF, kluczem do powstrzymania tej choroby jest jej wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie. Te trzy słowa są głównym przekazem kampanii.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę