Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmowy w Pekinie, Polska liczy na dalszą współpracę w dziedzinie rolnictwa

4 maja 2016
Rozmowy w Pekinie, Polska liczy na dalszą współpracę w dziedzinie rolnictwa
PAP / Radek Pietruszka

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się w Pekinie z przedstawicielami władz chińskich, odpowiadającymi za sprawy rolnictwa, weterynaryjno-fitosanitarne oraz rolno-spożywcze - poinformował w środę resort rolnictwa w komunikacie. Polska liczy na dalszą współpracę z Chinami w dziedzinie rolnictwa.

Polski minister spotkał się z wiceministrem rolnictwa ChRL Qu Dongyu. Omówiony został aktualny stan polsko-chińskiej współpracy, w szczególności w zakresie wymiany ekspercko-naukowej, opartej na podpisanym w ubiegłym roku „Porozumieniu o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej”.

Jak poinformowano w komunikacie, Krzysztof Jurgiel "wyraził zadowolenie z postępów realizacji wspólnych projektów naukowych". "Polska strona liczy na intensyfikację wspólnych badań nad jakością i bezpieczeństwem produktów rolnych oraz systemami zapewnienia bezpieczeństwa żywności, zdrową żywnością i ochroną roślin" - podkreślono.

"Liczymy na kontynuację intensywnego dialogu ze stroną chińską w dziedzinie rolnictwa na różnych szczeblach, a także w ramach formuł multilateralnych, takich jak 16+1” – powiedział w Pekinie Jurgiel. Spotkania w formule "16 +1" - to forma współpracy 16 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami zainaugurowana w 2012 r. spotkaniem w Warszawie na szczeblu szefów rządów.

Cytowany w komunikacie minister Qu podkreślił, że Chiny przywiązują ogromną wagę do rozwoju współpracy w formacie „16+1”, o czym świadczy liczba organizowanych wydarzeń. Polska, jako najsilniejszy gospodarczo kraj „szesnastki”, jest dla Chin ważnym partnerem, również ze względu na ogromny potencjał polskiego rolnictwa - zapewnił Qu.

Chiny liczą na dalszą ścisłą współpracę z Polską w dziedzinie rolnictwa na różnych szczeblach, m.in. w ramach wzajemnych wizyt kierownictwa resortów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności oraz prac polsko-chińskich grup roboczych, także w ramach formuł multilateralnych. Jurgiel przyjął zaproszenie do udziału w międzynarodowych targach rolniczych, China AG Trade Fair (CATF), organizowanych w Hunming (Prowincja Yunan), w listopadzie 2016 roku.

Jurgiel odniósł się do kwestii uzyskania dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. "Mamy nadzieję na wsparcie ze strony chińskiego resortu rolnictwa polskich starań ukierunkowanych na sprawne procedowanie i szybkie zakończenie procedur w zakresie uzyskania dostępu i wznowienia eksportu, w szczególności dla świeżych jabłek, mięsa wieprzowego, mięsa drobiowego, w tym lotek i łapek drobiowych" – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Tematyka dostępu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński została także poruszona podczas spotkania ministra Jurgiela z szefem Głównego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) Zhi Shupingiem. Polska stara się aktualnie o uzyskanie dostępu do rynku chińskiego dla wielu polskich produktów rolno-spożywczych.

Zhi Shuping podkreślił, że dla Chin ważne jest spełnianie przez importowane produkty rolne najostrzejszych wymogów jakości i bezpieczeństwa żywności. Dostrzega on w związku z tym ogromne możliwości dla polskiej żywności na rynku chińskim.

Chiny znajdują się na liście priorytetowych krajów w naszej promocji gospodarczej na 2016 rok. Polska planuje uczestnictwo w 10 imprezach targowych organizowanych w Chinach. Minister Jurgiel w czwartek weźmie udział w uroczystej ceremonii otwarcia międzynarodowych targów SIAL China 2016 w Szanghaju. Polska podczas tegorocznej edycji jest krajem partnerskim.

(PAP)


POWIĄZANE

Rolnictwo to troska o zdrowe plony, czystą wodę i żyzną glebę. Stosowanie nawozó...

Niemcy coraz mocniej naciskają na jak najszybsze zawarcie umowy o wolnym handlu ...

10 listopada weszły w życie przepisy ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę