Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmowy polsko-mołdawskie

19 maja 2016
Rozmowy polsko-mołdawskie

17 maja 2016 r. w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie podsekretarz stanu Ewy Lech z dyrektorem generalnym Państwowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Produktów Spożywczych (ANSA) Republiki Mołdawii Gheorghem Gaberi. Rozmówcy z zadowoleniem odnieśli się do dotychczasowej intensywnej współpracy między Polską i Mołdawią w obszarze rolnictwa i potwierdzili zainteresowanie zacieśnianiem kontaktów dwustronnych zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim.

 
Wiceminister Lech podkreśliła gotowość polskich ekspertów, w tym reprezentujących instytuty badawcze, do dalszego dzielenia się z mołdawskimi partnerami wiedzą i doświadczeniem z zakresu rolnictwa. Dyrektor generalny ANSA wysoko ocenił dotychczasowe wsparcie ze strony polskiej w zakresie dostosowywania mołdawskiego rolnictwa do wymogów unijnych, w kontekście trwającego w Mołdawii procesu implementacji Umowy o Stowarzyszeniu UE-Mołdawia. Gheorghe Gaberi podkreślił, że działająca od 2013 roku ANSA została utworzona w oparciu o wzory i doświadczenia międzynarodowe. Dodał, ze obecnie Agencja podlega bezpośrednio premierowi Rządu Republiki Mołdawii i ma w swoich kompetencjach kwestie kontroli bezpieczeństwa żywności i weterynarii, zagadnienia hodowli zwierząt, ochrony roślin oraz kwestie fitosanitarne, kontroli materiału siewnego, jakości i pasz.

 

Ewa Lech zwróciła uwagę na utrudnienia w dostępie do rynku mołdawskiego dla schłodzonego mięsa drobiowego z Polski i wyraziła nadzieję na wsparcie szefa ANSA w rozwiązaniu tego problemu. W odpowiedzi dyrektor generalny Gaberi podkreślił, że nie ma zakazu importu mięsa drobiowego do Mołdawii. Dodał, że utrudnienia wynikają z tego, że  mołdawscy importerzy nie dysponują odpowiednimi warunkami do przechowywania sprowadzonego mięsa. Strona mołdawska nie ma zastrzeżeń do jakości i bezpieczeństwa mięsa drobiowego z Polski, a problem leży po stronie mołdawskich nabywców. Stwierdził, że strona mołdawska dołoży wszelkich starań w celu uregulowania kwestii importu schłodzonego mięsa drobiowego, tak aby obrót tym towarem na rynku mołdawskim był bezpieczny dla konsumentów.

 

W ramach wizyty w Polsce delegacja mołdawska odwiedziła też Instytut Weterynaryjny PIB w Puławach, gdzie zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski zaprezentował informacje na temat struktury i zadań Inspekcji Weterynaryjnej, a przedstawiciele Instytutu omówili jego działalność w obszarze zdrowia zwierząt i ochrony konsumenta oraz system funkcjonowania sieci laboratoriów. Delegacja mołdawska odbyła również spotkanie z Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzejem Chodkowskim. Podczas wizyty w PIORiN delegacja zapoznała się z celami i zasadami funkcjonowania tej inspekcji.

MRiRW


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę