europejskie forum rolników 2025

Rośnie handel art. rolno-spożywczymi w UE

29 października 2024
Rośnie handel art. rolno-spożywczymi w UE

W lipcu 2024 r. nadwyżka w handlu produktami rolno-spożywczymi UE wzrosła o +8% w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając 6,1 mld euro, czyli wartość zbliżoną do wartości z lipca 2023 r. Wynika to z silnego pierwszego półrocza, dzięki wyższemu eksportowi.

Między styczniem a lipcem 2024 r. nadwyżka wzrosła do 39,7 mld euro, co oznacza wzrost o 1,1 mld euro w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. Od stycznia skumulowany eksport UE od stycznia do lipca osiągnął wartość 137,2 mld euro, czyli o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. Skumulowany import w okresie od stycznia do lipca osiągnął 97,5 mld euro, czyli o 2% więcej niż w 2023 r. To główne wnioski z najnowszego miesięcznego sprawozdania na temat handlu produktami rolno-spożywczymi, opublikowanego dziś przez Komisję Europejską.

Wywozu

Od stycznia skumulowany eksport UE od stycznia do lipca osiągnął wartość 137,2 mld euro, czyli o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. W lipcu 2024 r. unijny eksport produktów rolno-spożywczych osiągnął wartość 20,8 mld euro, co oznacza wzrost o +10 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o +15 proc. więcej niż w lipcu 2023 r. Eksport z UE do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 1,5 mld euro (+10%), głównie z powodu wyższych cen oliwek i oliwy z oliwek, podczas gdy eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł o 914 mln euro (+3%). Z kolei eksport z UE do Chin spadł o 728 mln euro (-8 proc.), głównie z powodu spadku eksportu takich produktów jak mrożona wieprzowina, nabiał (zwłaszcza odtłuszczone mleko w proszku i świeże produkty mleczne) oraz zboża.

Jeśli chodzi o produkty eksportowe, największy wzrost wartości odnotował eksport oliwek i oliwy z oliwek do UE, który wzrósł o 1,7 mld euro (+59 proc.) ze względu na wyższe ceny. Eksport produktów z kategorii kawy, herbaty, kakao i przypraw również wzrósł o 1,2 mld euro (+25%), głównie za sprawą pasty kakaowej, masła i proszku. Tymczasem eksport zbóż, olejów roślinnych i wina stracił na wartości ze względu na niższe ceny i wolumeny.

Przywozu

Skumulowany import w okresie od stycznia do lipca osiągnął 97,5 mld euro, czyli o 2% więcej niż w 2023 r. Import w lipcu 2024 r. wzrósł o +11% miesiąc do miesiąca do 14,6 mld euro, co oznacza wzrost o +23% w porównaniu z lipcem 2023 r.

Import produktów kakaowych z Wybrzeża Kości Słoniowej do UE znacznie wzrósł o 1,2 mld euro (+50 %), podczas gdy import do Nigerii wzrósł o +150 % (600 mln euro) z tego samego powodu. Import oliwy z oliwek do Tunezji wzrósł prawie dwukrotnie, o 460 mln euro.

Jeśli chodzi o produkty importowane, kawa, herbata, kakao i przyprawy wzrosły o 3,8 mld euro (+31%), głównie z powodu wysokich cen kakao, zwłaszcza ziaren kakaowca. Z kolei największy spadek wartości odnotował import nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych, który spadł o 1,9 mld EUR (-15%), zwłaszcza z Australii, Brazylii i USA. Import zbóż zmniejszył się o 1,5 mld euro (-20%) z powodu obniżonych cen.

Więcej informacji oraz szczegółowe tabele są dostępne w najnowszym wydaniu miesięcznego sprawozdania UE na temat handlu produktami rolno-spożywczymi TUTAJ

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i grafika: ec.europa.eu


POWIĄZANE

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...

Podsumowanie postępów w branży spożywczej, handlowej i HoReCa Z roku na rok kumu...

Wysoka temperatura spowodowała, iż rośliny rzepaku ozimego są wyrośnięte. Będą w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę