Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośnie handel art. rolno-spożywczymi w UE

29 października 2024
Rośnie handel art. rolno-spożywczymi w UE

W lipcu 2024 r. nadwyżka w handlu produktami rolno-spożywczymi UE wzrosła o +8% w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając 6,1 mld euro, czyli wartość zbliżoną do wartości z lipca 2023 r. Wynika to z silnego pierwszego półrocza, dzięki wyższemu eksportowi.

Między styczniem a lipcem 2024 r. nadwyżka wzrosła do 39,7 mld euro, co oznacza wzrost o 1,1 mld euro w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. Od stycznia skumulowany eksport UE od stycznia do lipca osiągnął wartość 137,2 mld euro, czyli o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. Skumulowany import w okresie od stycznia do lipca osiągnął 97,5 mld euro, czyli o 2% więcej niż w 2023 r. To główne wnioski z najnowszego miesięcznego sprawozdania na temat handlu produktami rolno-spożywczymi, opublikowanego dziś przez Komisję Europejską.

Wywozu

Od stycznia skumulowany eksport UE od stycznia do lipca osiągnął wartość 137,2 mld euro, czyli o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. W lipcu 2024 r. unijny eksport produktów rolno-spożywczych osiągnął wartość 20,8 mld euro, co oznacza wzrost o +10 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o +15 proc. więcej niż w lipcu 2023 r. Eksport z UE do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 1,5 mld euro (+10%), głównie z powodu wyższych cen oliwek i oliwy z oliwek, podczas gdy eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł o 914 mln euro (+3%). Z kolei eksport z UE do Chin spadł o 728 mln euro (-8 proc.), głównie z powodu spadku eksportu takich produktów jak mrożona wieprzowina, nabiał (zwłaszcza odtłuszczone mleko w proszku i świeże produkty mleczne) oraz zboża.

Jeśli chodzi o produkty eksportowe, największy wzrost wartości odnotował eksport oliwek i oliwy z oliwek do UE, który wzrósł o 1,7 mld euro (+59 proc.) ze względu na wyższe ceny. Eksport produktów z kategorii kawy, herbaty, kakao i przypraw również wzrósł o 1,2 mld euro (+25%), głównie za sprawą pasty kakaowej, masła i proszku. Tymczasem eksport zbóż, olejów roślinnych i wina stracił na wartości ze względu na niższe ceny i wolumeny.

Przywozu

Skumulowany import w okresie od stycznia do lipca osiągnął 97,5 mld euro, czyli o 2% więcej niż w 2023 r. Import w lipcu 2024 r. wzrósł o +11% miesiąc do miesiąca do 14,6 mld euro, co oznacza wzrost o +23% w porównaniu z lipcem 2023 r.

Import produktów kakaowych z Wybrzeża Kości Słoniowej do UE znacznie wzrósł o 1,2 mld euro (+50 %), podczas gdy import do Nigerii wzrósł o +150 % (600 mln euro) z tego samego powodu. Import oliwy z oliwek do Tunezji wzrósł prawie dwukrotnie, o 460 mln euro.

Jeśli chodzi o produkty importowane, kawa, herbata, kakao i przyprawy wzrosły o 3,8 mld euro (+31%), głównie z powodu wysokich cen kakao, zwłaszcza ziaren kakaowca. Z kolei największy spadek wartości odnotował import nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych, który spadł o 1,9 mld EUR (-15%), zwłaszcza z Australii, Brazylii i USA. Import zbóż zmniejszył się o 1,5 mld euro (-20%) z powodu obniżonych cen.

Więcej informacji oraz szczegółowe tabele są dostępne w najnowszym wydaniu miesięcznego sprawozdania UE na temat handlu produktami rolno-spożywczymi TUTAJ

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i grafika: ec.europa.eu


POWIĄZANE

Polscy rolnicy apelują o zablokowanie umowy z krajami Mercosur - to zagrożenie d...

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 ...

– Przywitałem decyzję Prezydenta Bidena z dużą radością i ulgą, ponieważ uważam,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę