aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosja może stać się światowym liderem w eksporcie jęczmienia

25 czerwca 2024
Rosja może stać się światowym liderem w eksporcie jęczmienia

Według szacunków ekspertów w ciągu pierwszych 5 miesięcy 2024 roku Rosja dostarczyła na rynki zagraniczne ponad 3 mln ton jęczmienia, czyli 2,1 razy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej – wynika z danych Federalnego Centrum "Agroeksport" podległego Ministerstwu Rolnictwa.

"Eksport tego zboża w bieżącym sezonie charakteryzuje się rekordowym tempem, a w sezonie 2023/24 Rosja może po raz pierwszy zająć pierwsze miejsce na świecie wśród eksporterów jęczmienia" – czytamy w raporcie.

Według ośrodka ważnym wydarzeniem sezonu 2023/24 było wznowienie aktywnych zakupów rosyjskiego jęczmienia przez Arabię Saudyjską, która jest jednym z największych na świecie importerów zboża.

"W efekcie w okresie styczeń-maj 2024 r. kraj ten jest liderem wśród importerów rosyjskiego jęczmienia. Według centrum analitycznego Rusagrotrans w pierwszych pięciu miesiącach 2024 r. do Arabii Saudyjskiej wyeksportowano 837,1 tys. ton jęczmienia. Również w pierwszej piątce krajów importujących znajdują się Iran (608 tys. ton), Chiny (376 tys. ton), Tunezja (266 tys. ton) i Algieria (182 tys. ton)", - czytamy w raporcie.

Poza tym w raportowanym okresie znacznie wzrósł eksport jęczmienia z Rosji do Omanu, a dostawy do Kuwejtu i Jordanii rozwijają się od drugiej połowy ubiegłego roku. W styczniu 2024 roku, po ponad dwuletniej przerwie, wznowiono sprzedaż jęczmienia do Kataru.

Eksport rosyjskiego jęczmienia do Chin wzrósł w tym roku 13-krotnie

Według Generalnej Administracji Celnej Chin w pierwszych dwóch miesiącach tego roku wielkość dostaw rosyjskiego jęczmienia do Chin wzrosła 13,4-krotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniosła ponad 180 tys. ton, informuje Federalne Centrum "Agroeksport".

"Pod względem wartości dostawy zbóż w okresie styczeń-luty wzrosły 10,6-krotnie do 43 mln USD" – czytamy w raporcie.

Zwraca się też uwagę, że według szacunków Agroeksportu do 2030 r. roczny potencjał dostaw rosyjskiego jęczmienia do Chin może wynieść ok. 1 mln ton o wartości ponad 200 mln dolarów.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło upkinform


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę