Wniosek o pomoc, oświadczenie o wycofaniu wniosku, więcej informacji - otwórz
Z dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach tzw. pomocy wojennej może skorzystać rolnik, który m.in.:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.
Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.
Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym (z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon).
Stawki dopłat:
Pula środków na ten cel wynosi 210 mln zł. W przypadku gdy wnioskowana kwota pomocy przekroczy ten limit, zastosowany zostanie współczynnik korygujący.
Wnioski do 14 sierpnia 2023 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można złożyć bezpośrednio w kancelarii BP, przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP, skorzystać z usługi mObywatel na portalu gov.pl lub nadać rejestrowaną przesyłką w placówce Poczty Polskiej na adres właściwego biura powiatowego.
W tych samych placówkach rolnicy, którzy ubiegali się o wsparcie w naborze zakończonym 10 lipca 2023 r., a chcą skorzystać z tzw. pomocy wojennej, mogą składać oświadczenia o wycofaniu wniosku o dopłaty do materiału siewnego w formule de minimis. Można je złożyć w następującej formie:
Wsparcie do tzw. wojennego materiału siewnego mogło zostać uruchomione po wyrażeniu zgody przez Komisję Europejską.
oprac, e-red, ppr.pl źródło: ARiMR