aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnictwo na świecie

30 sierpnia 2023
Rolnictwo na świecie

GAIN składa się z raportów opracowanych przez amerykańskich oficerów i pracowników służb zagranicznych FAS (Foreign Agricultural Service) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pracujących na całym świecie. Zapewniają one informacje na temat rynku rolnego, wgląd i analizę interesującą eksporterów amerykańskiego rolnictwa. FAS generuje obecnie ponad 3000 raportów rocznie, począwszy od 1995 roku. 

Raporty przygotowywane są dla amerykańskich firm zajmujących się eksportem artykułów rolno-spożywczych z USA. Dane te mogą być przydatne również dla polskich podmiotów gospodarczych, które zajmują się międzynarodowym obrotem rodzimej produkcji rolnej.


Argentyna: Coroczne sprawozdanie dotyczące biopaliw

Prognozuje się, że zużycie bioetanolu w 2023 r. wyniesie 1,17 miliarda litrów i będzie najwyższe w historii, ze względu na duży popyt na benzynę i wysoki współczynnik mieszania. Oczekuje się, że bioetanol wytwarzany z kukurydzy będzie stanowić 62%, a z trzciny cukrowej 38%. Dotkliwa susza w latach 2022 i 2023 dotknęła większość upraw i regionów w kraju, ale miała znaczący wpływ na przemysł trzciny cukrowej, który będzie miał mniejszą moc produkcyjną do produkcji etanolu. Oczekuje się, że produkcja biodiesla wyniesie 1,0 miliarda litrów, czyli będzie bliska rekordowo niskiego poziomu. Eksport biodiesla w pierwszej połowie 2023 r. był wolniejszy niż zwykle ze względu na niekonkurencyjną cenę argentyńskiego biodiesla wprowadzanego do UE. Oczekuje się, że krajowy popyt na biodiesel również będzie ograniczony ze względu na niższy ogólny popyt na olej napędowy i niższe obowiązkowe stawki mieszanek. Jedyną znaczącą inwestycją zachodzącą w lokalnym sektorze biopaliw jest rozbudowa dwóch dużych wytwórni bioetanolu z kukurydzy, których uruchomienie zaplanowano na przełom 2024 i 2025 roku.


Argentyna: Półroczne raport cytrusów

Na rok gospodarczy 2022/23 Post koryguje szacunki dotyczące produkcji świeżej cytryny do 1,65 mln ton metrycznych (MMT), co stanowi spadek o 6,5% w stosunku do oficjalnych szacunków USDA ze względu na utrzymujące się niekorzystne warunki pogodowe i złe warunki ekonomiczne, szczególnie w przypadku mniejszych producentów. Produkcję świeżych pomarańczy szacuje się na 623 000 ton, czyli o 177 000 ton mniej w porównaniu z oficjalnymi szacunkami USDA, a produkcję świeżych mandarynek szacuje się na 285 000 ton, czyli o 95 000 ton. Oczekuje się, że w wyniku niższej produkcji eksport cytryn spadnie do 200 000 ton. Oznacza to spadek o 8 procent w stosunku do oficjalnych szacunków USDA. Oczekuje się, że eksport słodkich cytrusów również spadnie, przy czym prognozowany eksport świeżych pomarańczy wyniesie 55 000 ton, co oznacza spadek o 8 procent, a eksport mandarynek prognozuje się na 30 000 ton, co stanowi spadek o 47 procent w stosunku do oficjalnych szacunków USDA.


Kenia: Roczne sprawozdanie krajowe FAIRS

Niniejszy raport zawiera aktualne informacje na temat wymogów i przepisów importowych rządu Kenii (GOK) dotyczących żywności i produktów rolnych. Zawiera obowiązujące przepisy, wytyczne, procedury importowe i dane kontaktowe kluczowych agencji regulacyjnych i specjalistycznych w handlu. W październiku 2022 r. Rząd Korei zniósł wieloletni zakaz dotyczący genetycznie modyfikowanych (GE) produktów rolnych i spożywczych, jednak obecnie produkty GMO nie mogą być eksportowane do Kenii ze względu na nakaz sądowy. Eksport do Kenii musi zostać sprawdzony przez agenta wynajętego przez Kenijskie Biuro Normalizacyjne (KEBS) w kraju pochodzenia lub dostawy i przed wysyłką musi zostać wydany certyfikat zgodności (CoC).


Kenia: Coroczny raport dotyczący certyfikatów eksportowych FAIRS

Niniejszy raport stanowi uzupełnienie rocznego raportu krajowego FAIRS dotyczącego Kenii i zawiera informacje na temat certyfikatów wymaganych przez rząd Kenii (GOK) w celu eksportu żywności i produktów rolnych do kraju. Kenijski elektroniczny system importu i eksportu zapewnia importerom i eksporterom pojedynczy punkt umożliwiający elektroniczne składanie certyfikatów i uzyskiwanie zatwierdzeń od odpowiednich agencji regulujących handel.

Chiny: MARA publikuje pytania i odpowiedzi na temat biotechnologii rolniczej

24 sierpnia Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi (MARA) opublikowało na swojej stronie internetowej zapis sesji pytań i odpowiedzi na temat biotechnologii rolniczej. Transkrypcja przedstawia perspektywę podejścia MARA do bezpieczeństwa biologicznego produktów inżynierii genetycznej (GE) oraz wysiłków mających na celu rozszerzenie komercyjnej uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy i soi. Niniejszy raport zawiera nieoficjalne tłumaczenie raportu.


Chiny: ChRL wstrzymuje import produktów wodnych z Japonii

24 sierpnia Generalna Administracja Celna Chin (GACC) zawiesiła ze skutkiem natychmiastowym cały import produktów wodnych (w tym jadalnych zwierząt wodnych) z Japonii. Oświadczenie to jest następstwem ogłoszonych przez Japonię planów rozpoczęcia uwalniania ponad miliona ton metrycznych oczyszczonej radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima do Oceanu Spokojnego. Niniejszy raport zawiera nieoficjalne tłumaczenie ogłoszenia GACC i wstępną ocenę handlu, na który ma to wpływ.


Kostaryka: Aktualizacja sytuacji w zakresie ryżu w Kostaryce

Eksport ryżu surowego z USA gwałtownie spadł, a spadek produkcji ryżu w Kostaryce gwałtownie przyspieszył po obniżce stawek celnych przez rząd Kostaryki w sierpniu 2022 r. na importowany ryż dowolnego pochodzenia. FAS/San Jose przewiduje, że lokalna produkcja w roku gospodarczym 2023/24 spadnie do 65 000 ton, co oznacza spadek o prawie 60% w porównaniu z rokiem gospodarczym 2021/22.

oprac. e-mk ppr.pl, na podst źródło: FAS GAIN service


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę