Rolnictwo ekologiczne szansą dla polskiego rolnictwa

21 sierpnia 2020
Rolnictwo ekologiczne szansą dla polskiego rolnictwa

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu realizuje projekt „Rolnictwo ekologiczne szansą dla polskiego rolnictwa” w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości ekologicznej i edukacyjnej rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich. Wielu rolników przestawia gospodarstwa na metody ekologiczne bez ugruntowanej fachowej wiedzy i możliwości zbytu dla swoich ekoproduktów. Oznacza to ryzyko powrotu do konwencjonalnych metod produkcji po zakończeniu okresu subwencji oraz zmniejszenie się dostępności produktów ekologicznych na rynku.

Takie praktyki mogą zaszkodzić dotychczasowym osiągnięciom rolnictwa ekologicznego oraz związanych z nimi korzyściami dla środowiska. Należy podkreślić, że optymalny poziom i zakres wiedzy rolnika umożliwia podejmowanie trafnych decyzji produkcyjnych i pozaprodukcyjnych w funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego. Im większa świadomość ekologiczna, tym większa zdolność do prowadzenia produkcji zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Ideą realizowanej operacji jest jej szeroka dostępność, aby wzięła w niej udział jak największa liczba rolników, producentów rolnych oraz doradców. Operacja będzie realizowana dwuetapowo. Pierwszy etap to spotkanie Zespołu Tematycznego, na którym zidentyfikowane zostaną problemy, na podstawie których wyznaczy się główne kierunki działań. Drugi etap to realizacja szkolenia na temat rolnictwa ekologicznego oraz wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą w prowadzeniu ekologicznego gospodarstwa.

Spotkanie Zespołu Tematycznego odbędzie się 24 września, o godz. 10.00, w siedzibie DODR we Wrocławiu, przy ul. Zwycięskiej 8. Termin szkolenia zostanie podany po dokładnej analizie problemów oraz wypracowaniu zasad i metod dalszej pracy na rzecz rolnictwa ekologicznego.

 

dodr.pl


POWIĄZANE

W związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia S...

– W związku z sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19, w 2020 r. do Programu Rozw...

Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerzyła restrykcje impor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę