Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Roberta Metsola ponownie przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

18 lipca 2024
Roberta Metsola ponownie przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego do 2027 r., otrzymując 562 głosy w pierwszej turze.

Roberta Metsola wygrała wybory w pierwszej turze głosowania, w której otrzymała bezwzględną większość 562 głosów na 699 oddanych w tajnym głosowaniu papierowym, wśród dwóch kandydatów. Będzie nadal przewodniczyć Parlamentowi przez pierwsze dwa i pół roku 10. kadencji.

Wyniki głosowania

Roberta Metsola (EPP, MT) 562
Irene Montero (Lewica, Hiszpania) 61

Suma oddanych głosów: 699

Głosy puste lub nieważne: 76

Wymagana większość bezwzględna: 312


Kim jest Roberta Metsola

Urodzona na Malcie w 1979 r. Roberta Metsola jest posłanką do Parlamentu Europejskiego od 2013 r. W listopadzie 2020 r. została wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą, a po śmierci prezydenta Sassoliego 11 stycznia 2022 r. pełniła obowiązki przewodniczącego Parlamentu. 18 stycznia 2022 r. została wybrana na przewodniczącą na drugą połowę 9. kadencji. Jest trzecią kobietą na tym stanowisku po Simone Veil (1979-1982) i Nicole Fontaine (1999-2002).

Zwracając się do Izby po jej wyborze, przewodnicząca Metsola powiedziała: "Razem musimy stanąć w obronie polityki nadziei, marzenia, jakim jest Europa. Chcę, aby ludzie odzyskali wiarę i entuzjazm dla naszego projektu. Wiara w to, że nasza wspólna przestrzeń będzie bezpieczniejsza, sprawiedliwsza, bardziej sprawiedliwa i równiejsza. Przekonanie, że razem jesteśmy silniejsi i lepsi. Przekonanie, że nasza Europa jest Europą dla wszystkich".

Prezentacje kandydatów przed głosowaniem. Oboje kandydaci przedstawili krótkie prezentacje przed pierwszą turą głosowania.

O przewodniczącym Parlamentu

Prezes posiada szeroki zakres uprawnień wykonawczych i przedstawicielskich określonych w regulaminie wewnętrznym. Poza tymi obowiązkami uprawnienia Prezydenta rozciągają się na "wszelkie uprawnienia, które są niezbędne do przewodniczenia pracom Parlamentu i zapewnienia ich prawidłowego przebiegu".


Artykuł 14 Traktatu o Unii Europejskiej stanowi, że Parlament wybiera przewodniczącego spośród swoich posłów. Od pierwszych wyborów europejskich (powszechne wybory) w 1979 r. każdy prezydent sprawuje swój urząd przez okres dwóch i pół roku z możliwością przedłużenia. Oznacza to, że w każdej kadencji może być dwóch przewodniczących. Od czasu utworzenia parlamentu w 1952 r. było 31 prezydentów, z czego 17 od 1979 r.

oprac, e-mk,ppr.pl na podst źródło i fot europarl.europa.eu


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę