europejskie forum rolników 2025

Robert Telus z Markiem Výborne z Republiki Czeskiej

24 lipca 2023
Robert Telus  z Markiem Výborne z Republiki Czeskiej

Podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych ktore odbyły się w Katowicach w zeszłym tygodniu, jednym z głównych zagadnień były poruszane kwestie związane z rolnictwem w obu krajach. Bieżąca, trudna sytuacja rynkowa, zastrzeżenia wobec celów redukcyjnych środków ochrony roślin oraz współpraca w zakresie dobrostanu zwierząt – to tematy dzisiejszych rozmów polsko-czeskich z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz ministra rolnictwa Republiki Czeskiej Marka Výbornego.

Cel spotkania

Spotkanie służyło zacieśnieniu współpracy polsko-czeskiej i omówieniu ważnych tematów z zakresu rolnictwa oraz bieżącej agendy UE. Całe katowickie wydarzenie obyło siępod przewodnictwem premierów Polski i Czech.

Rozmowy o trudnej sytuacji rynkowej

Minister Telus podkreślił, że problem z nadmiernym importem produktów rolnych z Ukrainy prędzej czy później dotknie również inne kraje. Dlatego potrzebna jest solidarność europejska i wzmocniony dialog krajów naszej części Europy. Minister Telus zachęcał ministra rolnictwa Republiki Czeskiej do dołączenia do prac tzw. koalicji krajów przyfrontowych, czyli piątki krajów, które wspólnie zabiegają o interesy naszych rolników wobec Komisji Europejskiej.

– Z uwagi na skalę problemu Polska i kraje regionu uważają, że środki zapobiegawcze, które mają obowiązywać tylko do 15 września 2023 roku, powinny zostać przedłużone do końca roku – zaznaczył minister Robert Telus.

Ponadto minister Telus podkreślił, że trzeba naciskać na kraje UE i na Komisję Europejską, aby wypracowane zostały skuteczne, elastyczne narzędzia do usprawnienia tranzytu drogą lądową i uszczelniania korytarzy solidarnościowych.

– Już dziś musimy rozmawiać nie tylko o rozwiązaniu obecnej trudnej sytuacji, ale o wypracowaniu długoterminowych narzędzi i mechanizmów, które zapewnią uczciwe warunki konkurencji dla rolników z krajów naszego regionu. Musimy rozpocząć dyskusję na temat tego, co oznacza przyszłe członkostwo Ukrainy w UE dla naszych rolników, którym przyjdzie konkurować z krajem o tak ogromnym potencjale rolniczym – powiedział minister Telus.

Zastrzeżenia wobec celów redukcyjnych środków ochrony roślin

Kolejnym tematem rozmów był projekt rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Ministrowie podkreślili, że Polska i Republika Czeska wyrażają podobne zastrzeżenia wobec projektu.

– Powinniśmy dążyć do wypracowywania wspólnego stanowiska do prezentowania w ramach prac na poziomie Rady – podkreślił minister Telus.

Polska nie może zaakceptować przeniesienia na poziom państw członkowskich 50% celów redukcyjnych stosowania środków ochrony roślin i ryzyka związanego z ich użyciem, ujętych w strategii „Od pola do stołu”. Mamy także zastrzeżenia wobec projektu dotyczące całkowitego zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach wrażliwych czy obowiązkowego doradztwa.

Współpraca w zakresie dobrostanu zwierząt

Ministrowie rozmawiali ponadto o rewizji legislacji w zakresie dobrostanu zwierząt. Zgodzili się, że w obecnej sytuacji ekonomicznej zmiany legislacyjne w zakresie dobrostanu zwierząt należy wprowadzać stopniowo i rozważnie. Potrzebne są odpowiednio długie okresy przejściowe. To pozwoli na dostosowanie produkcji zwierzęcej w poszczególnych państwach członkowskich UE do nowych wymagań, a także na uwzględnienie różnorodności uwarunkowań geograficznych i systemów produkcji zwierzęcej w UE.

– Polska domaga się objęcia towarów importowanych takimi wymaganiami w zakresie dobrostanu, jakimi obarczona jest produkcja zwierzęca w Unii Europejskiej – zaznaczył minister Robert Telus.

Podsumowanie

Podsumowując rozmowy ministrowie podkreślili, że w obecnej sytuacji politycznej kluczowa jest jedność i solidarność wobec wspólnych zagrożeń i problemów. Zadeklarowali gotowość do współpracy na forum UE w interesie rolników obu krajów.


oprac. redakcja ppr.pl na podst. źródło i fot.: MRiRW, biuro prarsowe


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę