Po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej 12-13 października 2023 r. odbywa się Europejska Giełda Towarowa.
Gości wydarzenia zorganizowanego przez Izbę Zbożowo-Paszową powitał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
– To dla mnie zaszczyt, że mogę otworzyć tak wielką imprezę handlową, która odbywa się w Warszawie, w Polsce – zwrócił się szef polskiego resortu rolnictwa do uczestników spotkania.
Minister zwrócił uwagę, że dwa lata pandemii COVID-19, a następnie wojna w Ukrainie pokazały nam wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe każdego kraju, kontynentu i świata.
– Jako minister rolnictwa uważam, że bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze, obok bezpieczeństwa energetycznego i militarnego – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.
Minister podkreślił, że jeżeli mówimy o bezpieczeństwie żywnościowym, to mamy na myśli rolnictwo, cały łańcuch żywnościowy, ale przede wszystkim – rolników.
– Bezpieczeństwo żywnościowe to również firmy przetwarzające, firmy handlujące, ci którzy w całym łańcuchu żywnościowym pozwalają na to, aby produkt dotarł od pola do stołu – stwierdził minister Robert Telus.
– Dziękuję wam za to, że to wy dostarczacie te produkty, aby ostatecznie klient miał żywność – podziękował minister przedsiębiorcom.
Minister poinformował ponadto o systematycznym wzroście polskiego eksportu rolno-spożywczego, którego wartość w ubiegłym roku wyniosła ponad 47 mld euro.
– Wynika to z faktu posiadania bardzo dobrego produktu, produktu polskiego, który ma coraz lepszą markę – podkreślił minister Robert Telus.
Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że wstępne wyniki eksportu pozwalają na stwierdzenie, że ostateczne, tegoroczne wyniki będą jeszcze lepsze.
– Wojna w Ukrainie spowodowała destabilizację rynku, sytuację do której wszyscy musimy się przystosować. Musimy wspólnie zbudować odpowiednie narzędzia, odpowiednie mechanizmy, aby działał korytarz solidarnościowy, a produkty rolne z Ukrainy dotarły tam, gdzie powinny dotrzeć – tam, gdzie docierały przed wojną – apelował polski minister.
Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił przy tym, że te narzędzia, te mechanizmy powinny być zbudowane z udziałem przedsiębiorców, uczestników dzisiejszego wydarzenia.
– Mam nadzieję, że wspólnie damy radę i sprawimy, aby te produkty z Ukrainy dotarły tam, gdzie ich w tej chwili brakuje – dodał minister.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że polski rząd cały czas podejmuje działania, aby pomóc Ukrainie. W ostatnim czasie zostały podpisane dokumenty w sprawie uruchomienia dwóch agroportów: w Gdańsku i w Świnoujściu.
Minister Robert Telus zwrócił jednocześnie uwagę, że trudna sytuacja w tym zakresie dotyczy nie tylko Polski, lecz także innych krajów przyfrontowych.
– Podjęliśmy wielkie działania na arenie Unii Europejskiej, aby przekonać Unię Europejską, że to co robimy, to jest budowanie „dla”, a nie „przeciw”. Budowanie korytarzy solidarnościowych jest dla Ukrainy, dla krajów przyfrontowych, ale także dla Unii Europejskiej – podkreślił minister Robert Telus.
– Przede wszystkim jest to dla przyszłości całego świata, aby właśnie produkty ukraińskie docierały do krajów afrykańskich, do krajów Azji Wschodniej – dodał minister i zaprosił do współpracy, do wspólnego budowania tych korytarzy, aby zapobiec destabilizacji na rynku.
oprac, e-mk na podst źródło i foto: MRiRW