– Nie okłamujcie rolników – apelował do polityków minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, odnosząc się do fake newsów w sprawie dopłat do zboża. – Nie jest prawdą, że rolnik, który sprzedaje zboże hodowcy, np. świń czy drobiu, nie otrzyma dopłaty do zboża – podkreślił minister. Szef resortu rolnictwa poinformował jednocześnie, że zgodnie z danymi pozyskanymi od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już trzydzieści kilka procent zboża od rolników jest wyeksportowane.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas wczorajszego briefingu prasowego poinformował też o kolejnych projektach ustaw, które będą przedmiotem jutrzejszych obrad Sejmu RP.
– Przedmiotem obrad będzie po pierwsze projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, który ochroni polskiego rolnika – powiedział minister Robert Telus.
Projekt ustawy zakłada utworzenie Funduszu, z którego będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku braku zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych, który stał się niewypłacalny.
– Fundusz będzie się składał z dwóch pozycji – pierwsza to 150 mln złotych z budżetu państwa, a druga to wpłaty od podmiotów skupujących w wysokości 0,125 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych – poinformował minister.
– Zgodnie z zapowiedziami wprowadzamy dwie dodatkowe formy pomocy dla rolników. Pierwsza dotyczy wprowadzenia limitu zużywanego oleju napędowego dla producentów świń, owiec, kóz i koni, a druga – zwiększenia stawki zwrotu do 2 zł/litr oleju napędowego – powiedział minister Robert Telus.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w tej chwili stawka zwrotu ma maksymalną, dopuszczoną prawem unijnym wysokość 1,46 zł/l. Dlatego wystąpimy do Komisji Europejskiej o możliwość zwiększenia tej stawki do wysokości 2 zł/l.
– Kolejna ustawa, która będzie omawiana w Sejmie, dotyczy budowy silosów i magazynów – przypomniał minister Robert Telus.
Szef resortu zwrócił uwagę, że budowa silosów o pojemności do 250 m3 będzie możliwa jedynie na zgłoszenie. Wysokość tych silosów nie będzie mogła przekraczać 15 metrów.
Kolejna możliwość dotyczy budowy budynków gospodarczych o powierzchni do 300 m2, które również będą mogły być budowane na podstawie zgłoszenia.
źródło i fot.: MRiRW