Rada przeprowadziła debatę orientacyjną na temat stosunków handlowych UE-USA. Ministrowie potwierdzili ogólne podejście UE do nowej polityki handlowej USA i jedność UE w odniesieniu do transatlantyckich stosunków handlowych. Preferowaną przez UE opcją pozostaje wzajemnie akceptowalne i zrównoważone rozwiązanie w ramach 90-dniowego częściowego zawieszenia środków USA i zawieszenia pierwszego (ograniczonego) zestawu środków zaradczych UE.
W międzyczasie UE podejmuje niezbędne kroki, aby być gotowym na wypadek konieczności podjęcia dalszych środków zaradczych. Ponadto ryzyko związane z przekierowaniem handlu będzie uważnie monitorowane i w razie potrzeby rozwiązywane. Trwają wysiłki na rzecz dywersyfikacji przepływów handlowych UE, a także przyspieszenia prac nad uwolnieniem pełnego potencjału jednolitego rynku w celu promowania i ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej w UE.
Spotykamy się w połowie drogi od momentu, w którym zarówno UE, jak i USA wstrzymały się z potencjalnie trudnymi aspektami naszych stosunków handlowych. Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najlepiej wykorzystać pozostały czas. Europie chodzi o budowanie mostów, a nie murów. Nasze podejście polega na negocjacjach, ale mamy także plan B.
Administracja USA wprowadziła kilka taryf celnych, w tym 25% na stal, aluminium i ich pochodne, 25% na samochody osobowe, lekkie ciężarówki i części samochodowe oraz 10% „bazową” taryfę celną na wszystkich partnerów handlowych. Część amerykańskich tak zwanych „równoważących” (uniwersalnych) taryf celnych dla poszczególnych krajów została wstrzymana do 9 lipca. W odpowiedzi na amerykańskie cła na stal i aluminium oraz ich pochodne UE postanowiła nałożyć środki zaradcze, ale zawiesiła je do 14 lipca, aby zapewnić czas na dalsze dyskusje i znalezienie wzajemnie akceptowalnego i wyważonego rozwiązania.
Rada wymieniła poglądy na temat europejskiego bezpieczeństwa gospodarczego, w tym przeglądu rozporządzenia w sprawie monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, kontroli eksportu i kontroli inwestycji wychodzących, a także na temat zarządzania bezpieczeństwem gospodarczym w Radzie.
Prezydencja poinformowała Radę o kolejnych etapach prac nad przeglądem rozporządzenia w sprawie monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Poinformowała też o postępach w koordynacji kontroli eksportu i przyjęła do wiadomości zalecenie Komisji w sprawie inwestycji zagranicznych.
Negocjacje handlowe
Ministrowie poświęcili lunch roboczy trwającym negocjacjom handlowym. Dyskusja dotyczyła trwających negocjacji z Indiami, Australią, Indonezją, Tajlandią, Filipinami, Malezją i Radą Współpracy Państw Arabskich Zatoki Perskiej (GCC) oraz zakończonych negocjacji z Mercosurem lub Meksykiem.
oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: polish-presidency.consilium.europa.eu