Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Puszcza Białowieska/ Rolnicy mogą oddać w dzierżawę łąki na potrzeby żubrów

12 marca 2018
Puszcza Białowieska/ Rolnicy mogą oddać w dzierżawę łąki na potrzeby żubrów

Rolnicy posiadający łąki na północnych i południowych obrzeżach Puszczy Białowieskiej mogą oddać je w dzierżawę w ramach projektu ochrony żubra. Rolnicy dostaną pieniądze za to, że zostawią siano na łąkach, z myślą m.in. o zimowym menu tych zwierząt.

W Puszczy Białowieskiej jest największa w Polsce populacja żubrów. Według najnowszych danych, na koniec 2017 roku żyło tam ponad 650 tych zwierząt.

W poszukiwaniu pożywienia, gdy brakuje go w lesie, żubry wychodzą na pola i łąki, gdzie powodują szkody; zimą można je spotkać nie tylko w gminach na terenie Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej, ale również w gminach dalej położonych.

Aby te szkody minimalizować, Białowieski Park Narodowy przez kilka lat kontraktował u rolników ponad 100 ha łąk, płacąc średnio ok. 2,4 tys. zł za rok dzierżawy jednego hektara. Rolnicy dostawali pieniądze za przygotowanie łąk i zostawianie siana dla żubrów.

W 2016 roku nie udało się jednak znaleźć pieniędzy na ten cel. Były plany pozyskania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale fundusz unieważnił konkurs, w ramach którego Białowieski Park Narodowy starał się o wsparcie. Wcześniej pieniądze na ten cel pochodziły z różnych funduszy.

W 2017 roku projekt finansowania takich dzierżaw udało się wznowić. Pieniądze pochodziły z "Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe", finansowanego z Funduszu Leśnego. Zgłosiło się kilkudziesięciu rolników, od których udało się wydzierżawić ok. 110 ha łąk.

W tym roku ma być podobnie. W związku z realizacją tego projektu, służącego zwiększeniu możliwości żywieniowych i minimalizacji szkód przez żubry, nabór wniosków ogłosiła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Chce wydzierżawić nieogrodzone łąki o minimalnej powierzchni pół hektara w miejscach, gdzie bytują żubry, na północnych i południowych obrzeżach puszczy.

Łąki muszą być położone co najmniej pół kilometra od pól uprawnych i miejsc, gdzie mieszkają ludzie. Za dzierżawę 1 ha takiego terenu (łącznie z przygotowaniem łąki, zbiórką siana i jego złożeniem na miejscu) można będzie dostać ok. 2,6 tys. zł.

Oferty można składać do 10 kwietnia w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. Jak wynika z ogłoszenia opublikowanego na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, które uczestniczy w realizacji projektu, po weryfikacji zgłoszeń wydzierżawione będą tylko te łąki, które zostaną uznane za "cenne" dla żubra.

 

Robert Fiłończuk (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę