Rolnicy posiadający łąki na północnych i południowych obrzeżach Puszczy Białowieskiej mogą oddać je w dzierżawę w ramach projektu ochrony żubra. Rolnicy dostaną pieniądze za to, że zostawią siano na łąkach, z myślą m.in. o zimowym menu tych zwierząt.
W Puszczy Białowieskiej jest największa w Polsce populacja żubrów. Według najnowszych danych, na koniec 2017 roku żyło tam ponad 650 tych zwierząt.
W poszukiwaniu pożywienia, gdy brakuje go w lesie, żubry wychodzą na pola i łąki, gdzie powodują szkody; zimą można je spotkać nie tylko w gminach na terenie Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej, ale również w gminach dalej położonych.
Aby te szkody minimalizować, Białowieski Park Narodowy przez kilka lat kontraktował u rolników ponad 100 ha łąk, płacąc średnio ok. 2,4 tys. zł za rok dzierżawy jednego hektara. Rolnicy dostawali pieniądze za przygotowanie łąk i zostawianie siana dla żubrów.
W 2016 roku nie udało się jednak znaleźć pieniędzy na ten cel. Były plany pozyskania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale fundusz unieważnił konkurs, w ramach którego Białowieski Park Narodowy starał się o wsparcie. Wcześniej pieniądze na ten cel pochodziły z różnych funduszy.
W 2017 roku projekt finansowania takich dzierżaw udało się wznowić. Pieniądze pochodziły z "Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe", finansowanego z Funduszu Leśnego. Zgłosiło się kilkudziesięciu rolników, od których udało się wydzierżawić ok. 110 ha łąk.
W tym roku ma być podobnie. W związku z realizacją tego projektu, służącego zwiększeniu możliwości żywieniowych i minimalizacji szkód przez żubry, nabór wniosków ogłosiła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Chce wydzierżawić nieogrodzone łąki o minimalnej powierzchni pół hektara w miejscach, gdzie bytują żubry, na północnych i południowych obrzeżach puszczy.
Łąki muszą być położone co najmniej pół kilometra od pól uprawnych i miejsc, gdzie mieszkają ludzie. Za dzierżawę 1 ha takiego terenu (łącznie z przygotowaniem łąki, zbiórką siana i jego złożeniem na miejscu) można będzie dostać ok. 2,6 tys. zł.
Oferty można składać do 10 kwietnia w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. Jak wynika z ogłoszenia opublikowanego na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, które uczestniczy w realizacji projektu, po weryfikacji zgłoszeń wydzierżawione będą tylko te łąki, które zostaną uznane za "cenne" dla żubra.
Robert Fiłończuk (PAP)