Eksperci ING Banku Śląskiego opublikowali nowy Raport Agro, w którym analizują rynek zbóż, rzepaku oraz bydła, mleka, trzody chlewnej i drobiu.
W najnowszej analizie, eksperci przyjrzeli się m.in. pszenicy: jak wyglądają prognozy zbiorów, eksport, ceny i czynniki ją kształtujące zarówno na rynku krajowym, jak i na świecie. W raporcie jest też informacja o przyczynach istotnych spadków cen tego zboża na giełdach. Ceny kukurydzy również notują spadki. Od drugiej połowy lipca na giełdzie Matif/Euronext kontrakty na kukurydzę traciły średnio ponad 10 euro na tonie w porównaniu z wartościami sprzed miesiąca.
Zbiory rzepaku w kraju zostały zakończone i mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, zwłaszcza suszy, GUS oszacował, że w tym roku utrzymają się na poziomie nieco wyższym niż przed rokiem. Większa podaż mogła mieć wpływ na ceny w skupie, które kształtują się na niższym poziomie niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o ogólny wolumen zbiorów w całej UE. Poziom nie przekraczający 18 mln t jest najniższym od 13 lat.
Analiza rynku mleka pokazuje, że w UE skup mleka po pierwszych pięciu miesiącach w dalszym ciągu jedynie minimalnie przekracza poziom skupu uzyskany w analogicznym okresie 2018 r. Na taki wynik wpływa widoczny spadek skupu mleka u dwóch największych unijnych producentów – we Francji i w Niemczech. Spadek produkcji mleka to również skutek redukcji pogłowia krów mlecznych m.in. w Holandii oraz w Niemczech.
W Polsce istotnym czynnikiem, który mógł mieć wpływ na spadek skupu mleka w czerwcu była fala upałów. Dane GUS-u na temat skupu mleka w Polsce mogą potwierdzać te przypuszczenie. Po spadku wolumenu skupu mleka w czerwcu br. poniżej poziomu z czerwca 2018 r. (-1%), w lipcu skup był już o +1,7% wyższy niż w lipcu 2018 r.
Na rynku trzody chlewnej, po przejściowych spadkach cen żywca wieprzowego w lipcu, krajowe stawki w sierpniu wróciły do poziomu sprzed korekty. Podobnie sytuacja wyglądała u głównych producentów trzody chlewnej w Europie (Niemcy, Hiszpania). W raporcie poruszono też temat afrykańskiego pomoru świń (ASF) i jego wpływu na utrzymującą się dużą redukcję pogłowia w Chinach.
Szczegółowy raport znajduje się na stronie: https://www.ing.pl/przedsiebiorstwa-i-jst/raporty-agro
Raporty Agro są tworzone są co miesiąc i uwzględniają sytuację agrobiznesu zarówno na rynkach międzynarodowych, jak i w Polsce. Publikacja przedstawia analizy dotyczące produkcji, kształtowania cen, wymiany handlowej, występujących ryzyk i innych informacji dotyczących poszczególnych surowców.
infowire.pl