aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes

20 października 2023
Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes

Wczoraj, w Auli Kryształowej SGGW, odbyła się konferencja towarzysząca  podsumowaniu 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „Pszczelarz roku”, który minister Robert Telus objął honorowym patronatem.


Kładziemy w ministerstwie rolnictwa duży nacisk na współpracę z pszczelarzami, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważne i potrzebne są pszczoły. Dlatego podjęliśmy działania wspierające pszczelarzy, czyli m.in. dopłaty do rodzin pszczelich czy ostatnie rozporządzenie dotyczące znakowania miodu – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas konferencji „Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes”

Dbałość o bioróżnorodność

Minister Robert Telus zauważył, że pszczelarstwo to bardziej pasja niż zawód, a pszczelarz jest bliżej – niż ktokolwiek inny – natury, środowiska i klimatu.

– Pszczelarze wiedzą, jak ważna i potrzebna jest bioróżnorodność – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Pszczelarze – prekursorzy RHD

– Serdecznie dziękuję za Wasze hobby, które jest tak ważne. Wy też pokazujecie, że można sprzedawać bezpośrednio. To Wy rozpoczęliście Rolniczy Handel Detaliczny (RHD). To kierunek rozwoju, do którego dążymy i proces, którego na szczęście już nie da się zatrzymać, który obejmuje także pozostałe branże – zwrócił się minister Telus do pszczelarzy.

Szef resortu rolnictwa życzył pszczelarzom, aby ich wspaniałe i ważne hobby było też jak najlepszym biznesem.

Znaczenie pszczół w rolnictwie

Jak podkreślali prelegenci, współpraca rolnictwa z pszczelarstwem jest niezwykle ważna i przynosi korzyści dla obu stron. Dla rolników oznacza ona wyższe plony, o wyższej jakości.

Eksperci przypomnieli też o roli i znaczeniu pszczół w ekosystemie – o wzajemnym uzależnieniu istnienia roślin owadopylnych i pszczół. Dlatego konieczna jest świadomość oddziaływania pszczół na środowisko oraz wpływu środowiska na rodziny pszczele.

O wydarzeniu

Organizatorem zarówno konkursu „Pszczelarz roku”, jak i konferencji „Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes” jest Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Podczas konferencji głos zabrali m.in., oprócz ministra Roberta Telusa, prezes Fundacji dr inż. Sławomir Jarka oraz patron honorowy konferencji, rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada i patron honorowy konkursu, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.

Prelegenci wyrazili przekonanie, że pszczelarstwo jest bardzo ważnym sektorem rolnictwa i gospodarki, a wydarzenie, jakim jest dzisiejsza konferencja służy jego rozwojowi – integracji środowiska i wymianie poglądów pomiędzy badaczami, praktykami i przedstawicielami instytucji państwowych.


oprac, e-mk, ppr.pl; źródło i foto MRiRW


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę