aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PSL obchodzi Święto Ludowe; politycy złożyli wieńce przy pomniku Wincentego Witosa

5 czerwca 2017
PSL obchodzi Święto Ludowe; politycy złożyli wieńce przy pomniku Wincentego Witosa

Politycy PSL złożyli w niedzielę rano, z okazji Święta Zesłania Ducha Świętego, wieńce przy pomniku Wincentego Witosa w Warszawie. Tego dnia, w Zielone Świątki, Stronnictwo, od prawie stu lat obchodzi swoje Święto Ludowe.

Politycy PSL, na czele z sekretarzem ugrupowania Piotrem Zgorzelskim, po raz kolejny upomnieli się o rehabilitację Wincentego Witosa - trzykrotnego premiera II RP, skazanego w 1932 r. w tzw. procesie brzeskim.

"Zielone Świątki tak naprawdę od początku ubiegłego stulecia stanowią także święto Polskiego Stronnictwa Ludowego. Staramy się pamiętać o naszym przywódcy ideowym - Wincentym Witosie, ale także o tym, że sprawy polskiej wsi powinny być mocniej artykułowane w naszym parlamencie" - podkreślił Zgorzelski.

Przypomniał, że w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o rehabilitację Witosa i innych skazanych w tzw. procesie brzeskim za ówczesną działalność opozycyjną. "Uważamy, jako ludowcy, że nie można obchodzić jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości bez zmazania tej hańby, która jest na naszym przywódcy ideowym i pozostałych posłach II RP" - podkreślił poseł PSL.

4 czerwca przypada także 28. rocznica pierwszych, częściowo wolnych, wyborów parlamentarnych po 1989 roku. Zgorzelski podkreślił, że w wyborach tych również PSL uzyskało swą reprezentację w Sejmie. "Jesteśmy jedynym ugrupowaniem politycznym, które do dzisiaj ma swoją reprezentację w parlamencie. Dla nas to jest bardzo ważny także ten dzień" - powiedział polityk Stronnictwa.

Przypomniał, że w niedzielę mija także 28 lat od masakry na placu Tiananmen w Pekinie. Wtedy to w nocy z 3 na 4 czerwca chińska armia, przy użyciu czołgów i ognia z broni maszynowej, rozpędziła uczestników protestów, studentów.

4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 proc. mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli. Całkowicie wolne były wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła zdecydowaną większość mandatów.

(PAP)


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę