biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

PSL apeluje o zniesienie unijnego embarga wobec Rosji

4 kwietnia 2016
PSL apeluje o zniesienie unijnego embarga wobec Rosji
PAP / Marcin Obara

Rada Naczelna PSL przyjęła w sobotę uchwałę, w której apeluje o zniesienie embarga Unii Europejskiej wobec Rosji. Według polityków PSL, na embargu najbardziej tracą polscy rolnicy.

"Podjęliśmy bardzo ważną uchwałę, dotyczącą apelu o zniesienie embarga Unii Europejskiej wobec Rosji. Nie może być tak, że po kilku latach sprawy polityczne pomiędzy UE, a Rosją nie zostały rozstrzygnięte, nie zostały wyprostowane, a cierpią na tym polscy rolnicy i przedsiębiorcy" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w sobotę na konferencji prasowej po zakończeniu Rady Naczelnej ludowców.

Jak ocenił, na embargu najbardziej cierpią polscy rolnicy. "Trzeba znieść embargo, a sprawy polityczne rozwiązywać w inny sposób" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Ostatnie lata pokazały, że dwustronne embarga nie powodują polepszenia relacji, ani wyprostowania spraw politycznych. Trzeba dążyć do zniesienia embarga wobec Rosji na poziomie krajowym i na poziomie unijnym. To bardzo ważny kierunek, musimy dbać o interes polskich przedsiębiorców i polskiego rolnika" - przekonywał prezes PSL.

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Jarosława Kalinowskiego, "polscy rolnicy (po wprowadzeniu embarga) płacą najwyższą cenę, a ich sytuacja dochodowa nie poprawia się, a wręcz się pogarsza". "Trzeba podjąć wszelkie możliwe działania, żeby zdjąć embargo, a kwestie politycznych postulatów UE wobec Rosji egzekwować innymi działaniami" - podkreślił.

Wprowadzone przez Zachód w sierpniu 2014 roku sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Rosja, w reakcji na sankcje UE, USA i Kanady, wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii.

Rosyjskie embargo odczuło większość europejskich firm, szczególnie działających na rynkach owoców, warzyw oraz nabiału. Jednak zdaniem analityków, na sankcjach o wiele bardziej ucierpiała sama Rosja, a przede wszystkim jej eksporterzy.

(PAP)


POWIĄZANE

YouGov: w pierwszym kwartale 2025 roku Polacy wydali blisko 10 mld zł na mięso i...

Globalna transformacja energetyczna nie może ominąć Polski Odnawialne źródła ene...

Stanowcze ostrzeżenie Carmen Crespo Díaz Reagując na propozycję Komisji w sprawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę