Polski eksport mięsa drobiowego przyspieszył w czwartym kwartale 2016 roku. Skumulowana wielkość eksportu (w tonach) za 2016 rok - bez grudnia - wzrosła w porównaniu do podobnego okresu 2015 roku o ponad 21 procent. Wcześniejsze dane, za 10 miesięcy, sugerowały wzrost na poziomie 17 procent. Należy jednak przypomnieć, że analizowane przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz dane Zintegrowanego Systemu Informacji Rolniczej nie obejmują jeszcze okresu po wykryciu w Polsce grypy ptaków (publiczna informacja o pierwszym ognisku pojawiła się 4 grudnia 2016 roku).
Zgodnie z danymi ZSIR eksport drobiu z Polski w pierwszych 11 miesiącach 2016 roku wyniósł ponad 929 tysięcy ton. Oznacza to, że w zeszłym roku wyeksportowaliśmy 161 tysięcy ton mięsa więcej niż rok wcześniej.
Wartościowo eksport wzrósł w euro o niespełna 10 procent, a w złotówkach o 14 procent. Wynika to z relatywnie słabego zachowania polskiej waluty w stosunku do euro w 2016 roku. Ciekawe jest jednak porównanie wartościowego wzrostu eksportu do wzrostu jego wolumenu (odpowiednio 14 i 21 procent), które może sugerować, że polscy producenci aby utrzymać wysoką dynamikę lokowania mięsa drobiowego na innych rynkach musieli akceptować coraz niższe ceny.
Po dziesięciu miesiącach 2016 roku* różnica między wzrostem produkcji (mierzonej ubojami raportowanymi przez Eurostat) a wzrostem eksportu (według ZSIR) wynosi ponad 105 tys. ton. Oznacza to, że w pierwszych 10 miesiącach 2016 roku wzrost produkcji był prawie po równo lokowany na rynkach zagranicznych (53 proc.) i rynku krajowym (47 proc.).
*Porównanie dotyczy 10 miesięcy ponieważ dane o produkcji pojawiają się nieco później niż dane o eksporcie.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz