Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego wszczęła pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego na wniosek belgijskich organów sądowych.
Podjęto pierwsze kroki proceduralne i przewodnicząca ogłosi wniosek na posiedzeniu plenarnym przy pierwszej możliwej okazji w dniu 16 stycznia . Wniosek zostanie następnie skierowany do Komisji Prawnej (JURI) w celu przedstawienia wniosku dotyczącego decyzji.
„Od samego początku Parlament Europejski robił wszystko, co w jego mocy, aby pomóc w dochodzeniach i nadal będziemy dbać o to, aby nie było bezkarności. Odpowiedzialni znajdą ten Parlament po stronie prawa. Korupcja nie popłaca i zrobimy wszystko, aby z nią walczyć” – powiedziała prezydent Metsola.
Prezydent Metsola przedstawi również swoje zamiary dotyczące reform w nadchodzących tygodniach, w tym przeglądu obecnych przepisów i ulepszenia systemów wewnętrznych, w tym dotyczących ich egzekwowania.
Procedura uchylenia immunitetu
Jak przewidziano w Regulaminie Parlamentu Europejskiego ( art. 6 i 9 ), wnioski o uchylenie immunitetu są ogłaszane przez przewodniczącego na posiedzeniu plenarnym, a następnie kierowane do właściwej komisji (Komisji Prawnej (JURI)).
Komisja Prawna (JURI) wyznacza sprawozdawcę, sprawy są przedstawiane na posiedzeniu komisji i może odbyć się rozprawa.
Projekt sprawozdania zostanie omówiony i poddany pod głosowanie w komisji JURI. Komisja przyjmuje zalecenie, aby cały Parlament zatwierdził lub odrzucił wniosek. Wszystkie sprawy o immunitet są rozpatrywane na posiedzeniu niejawnym.
Zalecenie jest następnie przedłożenie na posiedzeniu plenarnym. W przypadku przyjęcia na posiedzeniu plenarnym (zwykłą większością głosów) Przewodniczący niezwłocznie przekazuje decyzję Parlamentu zainteresowanemu posłowi lub posłom oraz właściwemu organowi krajowemu.
Przewodnicząca zwróciła się do wszystkich służb i komisji o nadanie tej procedurze priorytetu, tak aby mogła zostać zakończona do 13 lutego 2023 r.
źródło i fot: Parlament Europejski