Aż 11 świetlnych stref, nowa przestrzeń Lotniska Toruń i niemal 5 kilometrów festiwalowej trasy – wielkimi krokami zbliża się „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”, które już w dniach 19–22 sierpnia 2020 roku zaprosi zmotoryzowanych widzów do spotkania ze sztuką światła. W programie m.in. 300-metrowa projekcja na ścianie lasu, świetlne pokazy motocrossowych akrobacji czy tętniąca życiem fabryka z akrobacjami, żywym ogniem i pirotechniką! Bilety na pojazd do kupienia na stronie: www.autoskyway.pl/bilety. Pula biletów ograniczona!
Toruński festiwal światła, przez wzgląd na epidemię COVID-19, w tym roku zagości w zupełnie nowej przestrzeni – Lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Ta zmiana pociąga za sobą również zmianę formuły na drive through. W tym roku impreza jest w całości biletowana, a bilet ważny jest na jeden samochód. Tym samym w jednym pojeździe może jednocześnie przebywać maksymalnie liczba osób, określona w dowodzie rejestracyjnym. To znaczy, że kupując jeden bilet wjazdu, dobrą zabawę zapewni sobie, np. cała rodzina!
Tegoroczny program ułożony zostanie w festiwalową trasę, którą widzowie pokonają samochodami osobowymi. Wyruszając, w niemal 5 kilometrową trasę, widzowie z wnętrz swoich samochodów miną kilkadziesiąt świetlnych projektów przygotowanych głównie przez toruńskich artystów!
Auto Skyway Festival odbywać się będzie codziennie w godzinach 20:30–00:00. Ostatni wjazd na teren wydarzenia przewidywany jest około godziny 23:45. Wjazd na teren festiwalu będzie możliwy najwcześniej o godzinie rozpoczęcia wydarzenia. Uwaga! Wjazd na obszar lotniska odbywać się będzie przez teren Toruńskiej Akademii Jazdy, ulicą Ignacego Łukasiewicza.
Wjazd tylko dla samochodów osobowych
Należy pamiętać, że Auto Skyway Festival będzie wydarzeniem samochodowym. Na teren festiwalu wpuszczane będą wyłącznie pojazdy, które uznać można za samochód osobowy w rozumieniu Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym punkt 40 Art. 2 (tj. pojazd przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, o łącznej masie do 3,5 tony, do kierowania którego uprawnia prawo jazdy kat. B). Wszelkie inne rodzaje pojazdów, takie jak autobusy, motocykle, meleksy, rowery itp. nie będą mogły wjechać na teren Auto Skyway Festival. Nie będzie też można wejść na teren wydarzenia pieszo. Pamiętajmy, że jest to spowodowane względami bezpieczeństwa podczas stanu zagrożenia epidemiologicznego.
Poniżej przybliżamy niektóre z festiwalowych instalacji:
Wjeżdżając na teren Auto Skyway Festival widzowie zostaną przywitani bramą wjazdową o toruńskim charakterze. Zadba o to dwójka utalentowanych artystów. Nad specjalnie stworzoną konstrukcją górować będzie projekcja herbu miasta, w artystycznej interpretacji Mariny Demchenko. Rosyjska artystka, zafascynowana miastem, mapami, urbanistyką i architekturą stworzy własną wersję miejskiego emblematu. Z drugiej strony ściany konstrukcji przygotuje Marcin Treichel, toruński rysownik, który także na terenie całego festiwalu wprowadzi szczyptę humoru.
Na trasie festiwalu stanie nietypowa konstrukcja autorstwa Art4Media, zderzająca ze sobą przeciwności – siłę i delikatność. Stałość i zmienność. Siła stali i delikatność materiału. Ogromna konstrukcja, która pierwotnie stanąć miała przed Urzędem Marszałkowskim zajmuje teraz miejsce na Toruńskim lotnisku – konstrukcja została – miejsce się zmieniło – stałość i zmienność. Przeciwności są zmiennymi – ale jedno pozostaje niezmienne – wartości. Wartości takie jak – wolność, równość, szacunek. O tych abstrakcyjnych pojęciach będzie opowiadać w nietypowy sposób animacja, którą zmotoryzowani widzowie zobaczą na ekranach konstrukcji.
Sponsorem instalacji jest Kiloutou.
Podążając astronomicznym szlakiem festiwalu zmotoryzowani widzowie zauważą specjalne świetlne pokazy motocross. Akrobacje w podświetlanych kostiumach na specjalnie usypanym torze i hopce wykonają zawodowi kierowcy, w tym m.in. Karol Kruszyński, Mistrz Polski MX2. Kawałek dalej posypią się na betonie iskry, gdzie swoimi umiejętnościami pochwalą się kierowcy pit-bike.
Utalentowani rajderzy motocrossu będą skakać naprawdę wysoko, niemal prosto w niebo, a wszystko w specjalnej świetlnej iluminacji, przy blasku księżyca i innych „fajerwerków”. Za wiele nie możemy jeszcze zdradzić, ale z pewnością będą to widowiskowe show — zachęca Marcin Wiśniewski ze Stowarzyszenia Go Sport.
Wyjątkowa w skali świata wielkoformatowa projekcja na blisko 300 metrowej na ścianie lasu to jedna z kolejnych stref festiwalowych. Oryginalny projekt autorstwa Supernova Production skupia się na naturze, która od początków istnienia była inspiracją i źródłem natchnienia dla całej ludzkości. Tym razem natura odsłania swoją duszę. Pobudzające wyobraźnie spotkanie z filozofią natury, ożywionym i zaczarowanym lasem, w którym budzą się żywioły towarzyszące jej na co dzień: ogień, woda, wiatr i ziemia. Emocjonalne i wręcz namacalne spotkanie z tajemnicą płuc ziemi. Spotkanie ze źródłem naszego oddechu, siły i codziennej energii – życia, potęgi i piękna które ze sobą niesie „Las…”.
Sponsorem instalacji jest Millennium Bank.
Przy końcu jednego z pasów usytuowana zostanie tętniąca życiem fabryka w wykonaniu Cyrkowa Events. Ciągłe rozpalanie kotła i uruchamianie turbiny, rozgrzane kominy, iskry i ogień nie pozwalają na chwilę postoju, rozproszenia. Nieustannie trzeba pracować i nie zwalniać tempa. Całość zostanie wzbogacona efektami pirotechniki sceniczne, akrobacjami powietrznymi, udziałem szczudlarzy i cyrkowców, którzy wcielą się w role pracowników tytułowej Fabryki.
Sponsorem instalacji jest PGE Toruń S.A.
Wjeżdżając do jednej ze stref, widzów przywita szpaler fontann. To część większej instalacji autorstwa Waterconcept. „Z głową w chmurach” to projekt rozważający odwieczne ludzkie sny o lataniu. Nietypowe miejsce festiwalu, czyli pas startowy to portal, który przeniesie widza w głąb ludzkiej psychiki. Instalacja w formie strzelających dysz wodnych oraz projekcji na wielkoformatowych głowach pokaże granicę między jawą a snem. Nieopodal natomiast widzowie miną fabrykę tętniąca życiem, przy której pojawią się efekty pirotechniczne, żywy ogień czy powietrzne akrobacje.
Wśród mijanych instalacji widzowie miną także ciekawą konstrukcję z palet przypominającą pomieszczenia domu. Ten, zwykle tętni życiem – teraz jest puste… Wszyscy go już opuścili, ktoś przed chwilą wyszedł… I tu zaczyna się historia – widz wprowadzony zostaje w intymność, jaką jest przestrzeń, w której funkcjonuje większość z nas. Pomieszczenia, które zaistniały w instalacji są pewnego rodzaju abstrakcją, która, bez charakterystycznych elementów, nie byłaby “udomowiona”. To instalacja Art4Media, która silnie odnosi się do obecnych wydarzeń i sytuacji związanej z COVID-19.
Sponsorem instalacji jest Castorama.
Tegoroczny festiwal światła Auto Skyway Festival jest imprezą biletowaną. Zwiedzanie festiwalu będzie możliwe wyłącznie na podstawie biletu zakupionego elektronicznie, bądź w dniu imprezy przed wjazdem na teren wydarzenia. Pula biletów jest ograniczona! Szczegóły dotyczące biletów można znaleźć na stronie www.autoskyway.pl/bilety
Cena biletów to kolejno: 30 zł, jeśli chcemy zobaczyć festiwal w środę i czwartek lub 40 zł, jeśli chcemy odwiedzić festiwal w piątek i sobotę. Zakupiony bilet można zrealizować w wybrany przez siebie dzień, zgodny z obowiązującą taryfą. Cena biletu dotyczy samochodu, bez względu na ilość osób przebywających w pojeździe i uprawnia do jednorazowego wjazdu na teren wydarzenia.
Kup bilet: www.autoskyway.pl/bilety
W związku z reżimem sanitarnym spowodowanym ciągle zagrażającym nam koronawirusem, oraz względami bezpieczeństwa komunikacyjnego, organizatorzy Auto Skyway Festival proszą uczestników o przestrzeganie festiwalowych zaleceń. Na terenie festiwalu obowiązywać będzie ruch ciągły, a uczestnicy mają obowiązek poruszać się samochodem z prędkością wynoszącą 5-10 km/h. Każdy kierujący pojazdem zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, a także bezpieczny odstęp od poprzedzającego go pojazdu. Widzowie wydarzenia mają obowiązek poruszać się po terenie imprezy wyłącznie samochodem osobowym, z włączonymi światłami postojowymi. Na trasie festiwalowej nie będzie można zatrzymywać pojazdu, ani wysiadać z samochodów!
Podczas wydarzenia wszyscy uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania aktualnie obowiązujących rygorów, wytycznych i nakazów Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego na czas pandemii. Uczestnicy siedzący w samochodach zobowiązani są do skutecznego zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały czas przebywania na terenie Auto Skyway Festival.
Ponadto podczas wjazdu na festiwal Organizator wykona zdjęcie rejestracji samochodu wpuszczanego na teren wydarzenia. Zdjęcia zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Uczestnikami wydarzenia w razie zaistnienia konieczności poinformowania ich o zaistnieniu sytuacji epidemiologicznej.
***
Organizatorami „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” w dniach 19-22 sierpnia 2020 roku są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
infowire.pl