30 marca 2025 r. Komisja Europejska oficjalnie poinformowała o kolejnym ognisku pryszczycy na Słowacji w gospodarstwie hodowlanym we wsi Plavecký Štvrtok. Gospodarstwo położone jest na granicy z Austrią, 56 km od wcześniej ustalonych stref kwarantanny.
Po przeanalizowaniu danych naukowcy z podległego Rossielchoznadzorowi Federalnego Centrum Zdrowia Zwierząt (FGBI ARRIAH) sugerują, że rozprzestrzenianie się wirusa może być spowodowane nieautoryzowanym eksportem chorych zwierząt gospodarskich lub skażonych produktów. Innym powodem, ze względu na wysoką zaraźliwość patogenu i jego odporność na czynniki środowiskowe, może być nieefektywna praca stanowisk dezynfekcyjnych w ogniskach oraz niedostateczne traktowanie transportu.
Należy zauważyć, że jest to piąte ognisko pryszczycy na Słowacji.
Ognisko pryszczycy odnotowane w gospodarstwie w pobliżu granicy węgiersko-austriackiej
6 marca 2025 r. węgierskie Ministerstwo Rolnictwa oficjalnie powiadomiło Komisję Europejską o wybuchu epidemii pryszczycy w gospodarstwie hodowlanym położonym w pobliżu granicy węgiersko-austriackiej. W gospodarstwie znajduje się ponad 3 tys. sztuk bydła.
Węgry zniosły już ograniczenia związane z kwarantanną po pierwszym wybuchu epidemii zgłoszonym 6 marca, licząc na odbudowę przemysłu hodowlanego. Wykrycie nowego ogniska w pobliżu granicy grozi rozprzestrzenieniem się choroby w Austrii, która wcześniej prosperowała.
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej w gospodarstwach hodowlanych, w których wykryto ogniska pryszczycy, a są to Węgry i Słowacja, nadal ustanawiają one strefy restrykcyjne o długości 3 i 10 km, co już okazało się absolutną nieskutecznością, a także pokazało słabość podejścia w walce ze szczególnie groźnymi chorobami. Przykładem nieskutecznego nadzoru weterynaryjnego w krajach UE jest również wprowadzenie pomoru małych przeżuwaczy z Rumunii na Węgry w styczniu tego roku, kiedy to chore zwierzęta zostały przywiezione z "bezpiecznych" terytoriów Rumunii, nieobjętych strefami zamkniętymi dla pomoru małych przeżuwaczy, do zamożnego kraju UE.
W sumie liczba zakażonych zwierząt gospodarskich na Węgrzech wynosi obecnie 4400 sztuk, na Słowacji - 3040.
Rossielchoznadzor wielokrotnie wzywał do zmian w prawodawstwie UE i uwzględnienia zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Federalne Centrum Zdrowia Zwierząt, podległe Służbie, przypomina, że jedynym skutecznym środkiem zapobiegającym dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby w krajach UE jest uznanie wszystkich krajów, w których zidentyfikowano ogniska choroby, za niekorzystne dla pryszczycy oraz wprowadzenie awaryjnych szczepień pierścieniowych zwierząt podatnych. Dalsze opóźnienia w jego wdrażaniu spowodują poważne szkody gospodarcze dla rolnictwa i całego rolnictwa w krajach UE.