Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Proponowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt

13 października 2020
Proponowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt
MRiRW

Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawili podczas konferencji prasowej zmiany proponowane w ustawie o ochronie zwierząt:

  •     Dopuszczalny ubój rytualny w przypadku drobiu;
  •     Przesuniecie wejścia w życie przepisów dot. uboju rytualnego oraz farm zwierząt futerkowych na 1.01.2022 r.;
  •     System odszkodowań dla branży rolniczej.


– Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co nas otacza i powinniśmy kształtować warunki hodowli w taki sposób, żeby wspierać rolnictwo polskie w jego rozwoju. Nowoczesne państwa XXI wieku nie muszą skazywać zwierząt na cierpienie – powiedział premier Morawiecki i zapewnił, że wszystkie głosy, które padły w debacie są bardzo wartościowe, a wiele z nich zostało wziętych pod uwagę, żeby znaleźć złoty środek między dobrostanem zwierząt, a sytuacją gospodarstw rolnych.

Nie chcemy odejść od podstawowego warunku, jakim jest humanitarne traktowanie zwierząt, ale mamy też świadomość, że rolnictwo funkcjonuje dzisiaj w pewnym określonym kształcie i chcemy, żeby zmiany odpowiadały jednocześnie na kilka potrzeb – podkreślił premier.

Premier zapowiedział powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, która jako jedyna będzie prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli i traktowania zwierząt. Prawo do kontroli w gospodarstwach rolnych będą mieli wyłącznie eksperci tej inspekcji.

– Żadna osoba, która nie reprezentuje państwa polskiego nie będzie mogła sama weryfikować stanu chowu czy hodowli zwierząt. Pozostawiamy również możliwość uboju drobiu w taki sam sposób jak dotychczas –  zapewnił Prezes Rady Ministrów.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że z punktu widzenia resortu rolnictwa przedstawione dziś zmiany są o tyle istotne, że uwzględniają głosy rolników. Poinformował, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi została powołana specjalna komisja, która od zeszłego piątku pracuje nad przygotowaniem systemu rekompensat.

– Chcemy, żeby rekompensaty dotyczyły osób, które rzeczywiście tracą zyski z powodu wprowadzenia ustawy, przede wszystkim przedsiębiorców i rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że hodowcy bydła mają wiele różnych form wsparcia w przeciwieństwie do hodowców drobiu i dlatego w przypadku tych ostatnich ubój rytualny został utrzymany.

Minister podkreślił też, że ponad 70 procent społeczeństwa popiera zakaz hodowli zwierząt na futra, a większość społeczeństwa sprzeciwia się ubojowi rytualnemu.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich supleme...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę