Projekty “Power to X” kluczowe dla przyszłego mixu energetycznego

6 października 2022
Projekty “Power to X” kluczowe dla przyszłego mixu energetycznego

W Wałczu w ramach współpracy Eurowind Energy oraz Zakładu Energetyki Cieplnej powstanie Park Energetyczny w ramach projektu Power-to-X (PTX). To zupełnie nowe myślenie o wykorzystaniu energii odnawialnej wytwarzanej z hybrydowego połączenia energii z wiatru, słońca i dodatkowych komponentów. Podstawową ideą PTX jest przekształcenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w jej inną formę – i w razie potrzeby z powrotem do elektryczności.

Czym jest projekt Power-to-X?

Power-to-X (znane również jako PTX) opisuje konwersję odnawialnej energii elektrycznej z wiatru, słońca, wody lub innego źródła jako energii pierwotnej w nośnik energii („X”). PTX daje możliwość magazynowania jej nadmiaru do późniejszego wykorzystania, jednocześnie absorbując wahania jej wytwarzania. To rozwiązanie stanowi skuteczną alternatywę dla ograniczenia wytwarzania energii w okresach nadwyżek produkcyjnych.

- Wśród najważniejszych zalet układów hybrydowych jest zrównoważenie luki pomiędzy zmienną produktywnością energii ze źródeł odnawialnych a kwestią zapotrzebowania odbiorcy. Taka technologia zapewni także maksymalizację wykorzystania energii oraz jej długoterminowe magazynowanie. Ułatwi to również, w dalszej perspektywie, sukcesywne zastępowanie paliw kopalnych alternatywnymi źródłami energii przyjaznymi dla środowiska – mówi Karolina Talarek, Dyrektor Ds. Inwestycji w firmie Eurowind Energy, która już realizuje tego typu inwestycje m.in. w Danii nazywając je Parkami Energetycznymi. Planuje je również w Polsce, jednym z pierwszych takich projektów jest Wałcz.

Przykład prosto z Wałcza

Planowana przez Eurowind Energy inwestycja ma powstać we współpracy z Zakładem Energetyki Cieplnej w Wałczu. W odległości ok. 30 km od tej miejscowości powstanie ponad 40MW Park Energetyczny, wykorzystujący różne źródła odnawialne i bezpośrednią linię energetyczną, dzięki której produkt X zostanie dostarczony do Zakładu Energetyki Cieplnej w Wałczu. Tak dostarczona energia zasili kotły elektrodowe ogrzewające wodę do systemy cieplika miasta.

Oznaczać to będzie, że ze 100 MWh energii elektrycznej przesłanej z farmy wiatrowej, do wałeckiej sieci ciepłowniczej trafi 99,8 MWh ciepła. Będzie ono zużywane na bieżące potrzeby, a w okresach niższego zapotrzebowania zostanie oddane do magazynu.

Jak to robią w Danii?

Tego typu rozwiązania budowane jest właśnie przez Eurowind Energy w Danii. W gminie Fjerritslev na północy kraju zbudowana jest farma wiatrowa o mocy 77,4 MW oraz towarzysząca jej farma fotowoltaiczna, której część produkcji przekierowana będzie do zasilenia gruntowej pompy ciepła. W ten sposób energia elektryczna zamieniona zostanie w ciepło i trafi rurociągiem o długości około 7 km do sieci ciepłowniczej pobliskiego miasta.

- W przypadku niskiego zapotrzebowania, ciepło będzie mogło zostać zmagazynowane w specjalnym zbiorniku, którego duże ciepło właściwe umożliwi jego przechowywanie. Nadwyżka energetyczna będzie odprowadzana do sieci, istnieje też możliwość wybudowania elektrolizera i sprzedaży wodoru – mówi Karolina Talarek z Eurowind Energy.

Powyższe przykłady pokazują, że projekty PTX mogą stać się prostym i relatywnie szybkim rozwiązaniem zapotrzebowania na tanie źródła energii oraz pozostawienie jak największej ilości produkcji tej energii wśród społeczności lokalnych.

W drodze do zeroemisyjności

Wśród największych wyzwań, które stoją przed tego typu projektami wymienić należy problemy z blokadą legislacyjną nowych mocy wiatrowych oraz brak możliwości przyłączeniowych do sieci elektroenergetycznej.

Należy jednak podkreślić, że rozwiązania PTX będą coraz częściej wdrażane w Europie, aby zapewnić naszemu kontynentowi niezależność energetyczną oraz czyste i przyjazne środowisko dla nadchodzących pokoleń. Biorąc pod uwagę wyniki z najnowszego badania SW Research przeprowadzone dla Eurowind Energy, aż 85% polskiego społeczeństwa jest dziś pozytywnie nastawione do energii z wiatru. Wiatr jako źródło energii najtańsze i najbardziej wydajne jest komponentem niezbędnym dla projektów PTX.


*******

O Eurowind:
Firma Eurowind Energy A/S jest jednym z dużych deweloperów, właścicieli i operatorów parków energetycznych. Główna siedziba firmy mieści się w Hobro, w Danii, a jej oddziały prężnie rozwijają się w 14 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych.
Eurowind obecny jest w Polsce pod firmą Eurowind Energy Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Firma zajmuje się rozwojem ponad 1GW projektów OZE, obsługuje codzienną pracę ponad 200MW farm wiatrowych zbudowanych przez zespół w ostatnich latach oraz zarządza farmami wiatrowymi swoich klientów. Zespół Eurowind pracuje aktywnie na rozwojem projektów w otoczeniu braku dostępnych mocy przyłączeniowych oraz zadbania o pozostawienie energii z projektów Parków Energetycznych w ich lokalizacjach. Zespół Eurowind w Polsce liczy dzisiaj ponad 40 pracowników.


POWIĄZANE

Koniec listopada, zamyka jesienną akcję sadzenia drzew, która była zwieńczeniem ...

Wszyscy wiemy, jak wyglądają poimprezowe poranki. Po miłej zabawie pozostaje nie...

Kojarzy się z wyrafinowaniem i wykwintną kolacją podczas letniego, ciepłego wiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę