Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Projekt nowelizacji ustaw o ochronie przyrody i ochronie zabytków trafił do Sejmu

3 listopada 2017
Projekt nowelizacji ustaw o ochronie przyrody i ochronie zabytków trafił do Sejmu

Przeniesienie kompetencji wydawania zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków z prezydenta miasta na wojewódzkiego konserwatora zabytków zakłada wniesiony do Sejmu projekt nowelizacji ustaw o ochronie przyrody i ochronie zabytków.

Projekt nowelizacji ustaw o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - jak przedstawili w jej uzasadnieniu wnioskodawcy, grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości - zmierza do uporządkowania regulacji dotyczącej usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, jak przypominają wnioskodawcy, przepisy normujące te kwestie były kilkakrotnie nowelizowane i obecnie wymagają uspójnienia.

"Obecnie funkcjonują dwa odrębne systemy decyzji administracyjnych uprawniających posiadacza nieruchomości do dokonywania cięć w drzewostanie. Pierwszy oparty na przepisach ustawy o ochronie przyrody, która reguluje usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości lub jej części niewpisanej do rejestru zabytków. Komplementarne przepisy zawiera ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która obejmuje unormowania dotyczące usuwania drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków" - podkreślili wnioskodawcy w projekcie.

Od tej pory systemy miałyby zostać połączone - usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków miałoby podlegać przepisom ustawy o ochronie przyrody. Ta ustawa - w przeciwieństwie do ustawy o ochronie zabytków - jest "regulacją kompleksową zawierającą postanowienia dotyczące opłat i kar administracyjnych za wycinkę, dokonywania nasadzeń zastępczych oraz katalog odstępstw określający przypadki, w ramach których usunięcie drzewa lub krzewu nie wymaga zgody organu administracji publicznej".

Nowelizacja przenosi kompetencje wydawania zezwolenia na usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków z prezydenta miasta na wojewódzkiego konserwatora zabytków. Projekt skreśla wyrazy "niewpisanej do rejestru zabytków" obok zwrotu "z terenu nieruchomości lub jej części", przez co wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu dotyczyć będzie jednolicie wszystkich nieruchomości, a nie tak jak obecnie – niewpisanych do rejestru zabytków.

Usuwanie drzew nie będzie wymagało dodatkowych pozwoleń wojewódzkiego konserwatora zabytków - za wyjątkiem usuwania roślinności z nieruchomości lub jej części będącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem lub inną formą zaprojektowanej zieleni.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Europejskie organizacje rolnicze wystosowały dwa listy otwarte w sprawie spójnej...

Jesień w pełni. Przed nami długie i zimne wieczory, podczas których będziemy spę...

Rosyjska pszenica: dane dotyczące zbiorów wskazują na nieznacznie niższą produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę