W drugiej części tego roku handel mięsem drobiowym będzie charakteryzował się bardzo dużą zmiennością i niestałością – przewidują analitycy Rabobanku.
Wśród czynników, które mają największy wpływ na kształtowanie się koniunktury na światowym rynku drobiu Rabobank wymienia przede wszystkim sytuację w Brazylii. Finansiści szacują, że brazylijski eksport spadł o 10 proc., a produkcja o około 3 proc.
Duże znaczenie dla kosztów drobiarstwa – zdaniem banku - może mieć amerykańsko-chińska wojna celna. Jej pośrednim skutkiem jest trend wzrostowy na rynku soi i produktów sojowych. W efekcie nałożenia dodatkowych opłat na amerykański eksport soi, soja w Chinach podrożała. Co więcej, problemy ze sprzedażą soi przez Amerykanów wykorzystują Brazylijczycy, którzy również podnoszą ceny w reakcji na wyższy popyt.
Dwa pozostałe czynniki mogące zwiększać niepewność na światowym rynku to – według Rabobanku – utrudnienia importowe, które dla drobiu z Brazylii wprowadziły Chiny oraz zmiany w zasadach halal w Arabii Saudyjskiej.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz