Według ekspertów w 2021 roku produkcja żywca ma wzrosnąć o 19,2%, osiągając 613 mln sztuk. Jak szacują analitycy rynku wieprzowiny, całkowita produkcja wyniesie 49,27 mln ton, co oznacza wzrost 19,8% rok do roku.
Główny analityk ds. handlu wieprzowiną w chińskim Ministerstwie Rolnictwa i Spraw Wiejskich dr. Zu Zengyong oczekuje, że podaż świń rzeźnych znacznie wzrośnie od czwartego kwartału br. i zbliży się poziomu produkcji trzody chlewnej sprzed momentu wykrycia w tym kraju ASF.
Afrykański pomór świń wykryty został na terytorium Chin pod koniec 2018 roku i spowodował ograniczenie produkcji trzody chlewnej w niektórych regionach. Od tego momentu rząd Chin dąży do ,,ożywienia” tego sektora i zapewnia, że pomimo nowo wykrytych ognisk, całkowita zdolność produkcji trzody chlewnej w kraju ulega znacznej poprawie, a proces odbudowy pogłowia niezmiennie trwa.
Ostatnie notowania cen trzody chlewnej w ,,Państwie Środka” wzrosły. Aktualnie na cenę wieprzowiny mają głównie wpływ rosnące ceny kukurydzy i śruty sojowej w ostatnich miesiącach. W celu zapewnienia dostaw zbóż paszowych zwiększany jest import kukurydzy i jej substytutów oraz wykorzystywane są zapasy przeterminowanego ryżu. Aby zmniejszyć koszty produkcji producenci koncentrują się na precyzyjnym żywieniu oraz eliminacji nieefektywnych loch. Pomimo intensywnej pracy koszt produkcji pozostanie wyższy o 2-2,16 USD/kg.
Według analityka dr. Zu Zengyong w 2021 roku wzrośnie również spożycie wieprzowiny, szczególnie przy spadku lokalnych cen trzody chlewnej. Przeprowadzona ocena wykazała, że zwiększy się również marża zysku dla producentów.
Tymczasem import wieprzowiny przez Chiny w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł około 1,17 mln ton, co stanowi prawie 30% wzrost rok do roku. Szacuje się, że zacznie on spadać w drugiej połowie roku wraz z postępem odbudowy lokalnego pogłowia trzony chlewnej, a całoroczny import pozostanie na wysokim poziomie około 3,8 mln ton.
polsus.pl