W związku z pismem Zarządu KRIR do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym zwrócono uwagę na problemy z dostępem polskich firm hodowlano-nasiennych do nowo zarejestrowanej zaprawy insektycydowej do nasion rzepaku firmy DuPont oraz ponownie wniesiono o przywrócenie możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku, resort rolnictwa poinformował, że Ministerstwo zwróciło się do Spółki DuPont o wyjaśnienia.
W odpowiedzi Spółka poinformowała, że z uwagi na późne wydanie zezwolenia nie była w stanie przygotować ilości przedmiotowego środka, która pokryje potencjalne zapotrzebowanie rolników. Przy wyborze partnerów handlowych Spółka zdecydowała się na firmy hodowlane produkujące hybrydowe rzepaku ozimego z największym dostępem do rynku, które ustalone zostały na podstawie badań rynkowych przeprowadzonych w roku 2016 przez firmę Kleffman.
Spółka wyjaśniła, że nie jest w stanie w 2017 r. dostarczyć ilości handlowych środka Lumiposa 625 FS, nie mniej jednak zaoferowała podjęcie prac wdrożeniowych mających na celu podjęcie współpracy handlowej w kolejnym sezonie.
Jednocześnie spółka DuPont oświadczyła, że dołoży wszelkich starań, aby w kolejnych sezonach zaoferować w/w środek możliwie szerokiej skali firm oferujących nasiona rzepaku i zapewnić dostawę ilości środka w oparciu o faktyczne zapotrzebowanie.
Ponadto, MRiRW poinformowało, że w resorcie rolnictwa trwają intensywne prace mające na celu powiększenie gamy środków przeznaczonych do jesiennej ochrony rzepaku ozimego. W ostatnim czasie rozszerzony został zakres stosowania środka Inazuma 130 WG o zwalczanie śmietki kapuścianej, mszyc i mączlików.
KRIR