Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Priorytety węgierskiej prezydencji w UE

27 września 2024
Priorytety węgierskiej prezydencji w UE

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie. Tekst ten będzie regularnie aktualizowany w miarę trwania przesłuchań.

Sprawy konstytucyjne

19 września minister ds. Unii Europejskiej János Bóka podkreślił potrzebę zreformowania UE w związku ze zbliżającym się rozszerzeniem i powiedział europosłom, że prezydencja przewiduje dwie dyskusje na szczeblu ministerialnym na temat przyszłości Europy. Wyraził obawy co do utrzymania równowagi międzyinstytucjonalnej podczas reformy porozumienia ramowego między Parlamentem Europejskim a Komisją, a jako inne priorytety wymienił przejrzystość reprezentacji grup interesów, przystąpienie UE do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Unijny Organ ds. Etyki.

Posłowie dyskutowali m.in. o stanowisku węgierskiego rządu w sprawie wartości UE i jego zgodności z wyrokami Trybunału Sprawiedliwości UE. Wielu mówców wyraziło zaniepokojenie niedawnymi wizytami premiera w Moskwie i Pekinie, podczas gdy inni opowiedzieli się za zwiększeniem roli władz krajowych w procesie decyzyjnym UE. Omówiono również zapowiedź Węgier, że będą ubiegać się o klauzulę opt-out od przepisów migracyjnych oraz stanowisko Zgromadzenia Narodowego, że wybory europejskie powinny zostać zniesione.

Środowisko, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności

23 września Anikó Raisz, sekretarz stanu ds. środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym, powiedziała, że prezydencja będzie dążyć do zwiększenia konkurencyjności Europy, jednocześnie podejmując potrójne wyzwanie, jakim jest zmniejszenie zanieczyszczeń, łagodzenie zmian klimatycznych i zachowanie różnorodności biologicznej. Posłowie pytali ministra o unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2040 r., Clean Industrial Deal, COP29, niedawne powodzie w Europie, gospodarkę o obiegu zamkniętym, zanieczyszczenie, nowe techniki genomiczne, chemikalia, rolę lasów i monitorowanie gleby.

Péter Takács, sekretarz stanu ds. zdrowia, podkreślił, że priorytetem jest przyjęcie konkluzji Rady w sprawie chorób układu krążenia oraz odnowienie współpracy UE w zakresie dawstwa i przeszczepiania narządów. Prezydencja zamierza również przyjąć zaktualizowane zalecenie Rady w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego i poczynić postępy w pracach nad pakietem farmaceutycznym. Posłowie pytali prezydencję o środki przewidziane w zakresie chorób rzadkich, równego dostępu do leków, niedoborów pracowników służby zdrowia, konkurencyjności przemysłu farmaceutycznego UE, a także szczepionek mRNA.

Rozwój

26 września Tristan Azbej, sekretarz stanu ds. pomocy prześladowanym chrześcijanom, powiedział, że prezydencja zwróci szczególną uwagę na powiązania humanitarne, pokojowe i rozwojowe, zwłaszcza w regionie Sahelu. Jako priorytety wymienił również wdrożenie umowy UE z Samoa z regionem Afryki, Karaibów i Pacyfiku, zajęcie się podstawowymi przyczynami migracji w krajach partnerskich oraz wspieranie inicjatywy Global Gateway i podejścia do rozwoju "Drużyna Europy".

Posłowie wyrazili wątpliwość co do wiarygodności zapewnień prezydencji o opowiadaniu się za prawami człowieka i demokracją, biorąc pod uwagę obawy dotyczące praworządności wokół rządu, a także jego powiązania z Chinami i Rosją. Podkreślili też, jak ważne jest zajęcie się kwestią prześladowań chrześcijan na świecie oraz plany ściślejszej współpracy z krajami partnerskimi i krajami pochodzenia w zakresie powrotów i readmisji.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę