Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

PREZYDIUM COPA-COGECA Z KOMISARZEM WOJCIECHOWSKIM

4 marca 2024
PREZYDIUM COPA-COGECA Z KOMISARZEM WOJCIECHOWSKIM

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, który poinformował przedstawicieli organizacji rolniczych o ostatnich decyzjach Komisji Europejskiej. – Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o formalnym wycofaniu się KE z pomysłu rozporządzenia o zrównoważonym stosowaniu środków ochrony roślin. Od wielu miesięcy eksperci FBZPR zwracali w kraju i w Brukseli uwagę, że wprowadzenia takich rozwiązań jest nieracjonalne i nieuzasadnione naukowo. Mamy nadzieje, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego nikomu nie przyjdzie już do głowy wracać do rozwiązań, które ograniczają wysokość produkcji rolniczej w UE – mówił po posiedzeniu Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 Komisarz Wojciechowski przedstawił także decyzję dotyczące GAEC 8, który zobowiązywał rolników do przeznaczenia 4% powierzchni gruntów na cele nieprodukcyjne. Teraz do spełnienia tej normy warunkowości wystarczy, że rolnik na części swojego gospodarstwa będzie uprawiał rośliny wiążące azot (takie jak soczewica czy groch) i/lub międzyplony.

Taka derogacja jest oczywiście krokiem w dobrym kierunku. Pytanie czy teraz co roku mamy organizować protesty, żeby Komisja Europejska się opamiętała? Ten przepis trzeba trwale zmienić, a nie zawieszać jego wykonanie raz na rok – tłumaczył M. Sikora z FBZPR.

 Konieczne są także zmiany w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). – Nie może być tak, że rolnicy, którzy osuszyli torfowiska muszą je teraz zalewać. To kolejny pomysł, który doprowadzi do ograniczenia produkcji rolnej i osłabi niezależność żywnościową UE. Takie rozwiązanie musi być dobrowolne i sfinansowane przez UE – przekonywał Marian Sikora.

 Podczas spotkanie z komisarzem Wojciechowskim organizacje rolników ponownie podniosły problem niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Ich zdaniem zaproponowane przez KE ograniczenie są niewystarczające. Niezbędne jest opracowanie takich rozwiązań, które w rzeczywistości będą chronić polskich producentów zbóż, cukru, drobiu i jaj. Dlatego kontyngenty wwozu tych towarów z Ukrainy do UE powinny być naliczane, biorąc pod uwagę wielkość importu z lat 2021-2022. A nie jak chce Bruksela w lat 2022-2023 r. Należy także wzmocnić infrastrukturę, która wspomoże tranzyt ukraińskich towarów poza granicę Unii Europejskiej.

 Podczas posiedzenia Prezydiów Copa-Cogeca podniesiono także temat możliwości wsparcia finansowego przez Komisję Europejską  polskich służb granicznych, które borykają się problemem z kontrolą ukraińskich towarów. Z informacji Brukseli wynika, że polski rząd nie wystąpił jeszcze z takim wnioskiem.

***

Zadanie (informacja prasowa) sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę