aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent udał się do USA i Kanady

17 kwietnia 2024
Prezydent udał się do USA i Kanady

fot. Mrek Korawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i Kanady. W planie pobytu w Nowym Jorku są spotkania w Organizacji Narodów Zjednoczonych. A w Kanadzie m.in. rozmowa z Premierem Justinem Trudeau, udział w Konwencji Wodorowej, a także spotkania z Polonią.

– Za parę godzin rozpoczniemy bardzo ważną wizytę, kolejną z cyklu wizyt budujących i umacniających bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – mówił Prezydent na briefingu przed wylotem.

– Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie mają nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. USA są gwarantem bezpieczeństwa Europy, są gwarantem bezpieczeństwa NATO, a z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa Polski – podkreślał Andrzej Duda, dodając, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie kto rządzi, mają fundamentalne znaczenie. Przypomniał swoją wizytę w Waszyngtonie przed miesiącem i rozmowy z Prezydentem USA Joe Bidenem oraz kongresmenami.

Pilnie potrzebujemy umacniać nasze bezpieczeństwo i robimy to we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – zaznaczył.

Nowy Jork, ONZ

Prezydent powiedział, że w ONZ rozpocznie się Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. Dodał, że rok temu została uchwalona z polskiej inicjatywy rezolucja dotycząca budowania zrównoważonego rozwoju poprzez rozwój infrastruktury. Wskazywał, że kanwą do powstania tej rezolucji były doświadczenia współpracy w ramach Trójmorza.

Będę przekazywał nasze doświadczenia z budowania bezpieczeństwa, ale przede wszystkim równego, sprawiedliwego rozwoju kraju poprzez rozwój infrastruktury drogowej, komunikacyjnej, a także edukacyjnej – zapowiedział.

W środę w siedzibie ONZ polski przywódca spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem i Przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ECOSOC Paulą Narváez.

A w czwartek Prezydent weźmie udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, gdzie planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Na briefingu przed wylotem Prezydent był pytany, czy ma w planach spotkanie z byłym Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

– Dobrze się znamy; nie jest dla mnie żadną nową sytuacją spotykanie się z moimi przyjaciółmi, którzy pełnili urzędy prezydenta i z którymi prowadziłem polskie sprawy na arenie międzynarodowej – mówił. – Jeżeli będzie taka możliwość – bo to zależy też od kalendarza – spotkam się także towarzysko z Prezydentem Donaldem Trumpem. Wstępne takie ustalenie w Nowym Jorku rzeczywiście było, ale to wszystko zależy od możliwości, jakie będą w danym momencie – dodał.

♦ Kanada

W kolejnych dniach wizyty polski przywódca będzie przebywał w Kanadzie, gdzie odwiedzi Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej oraz Edmonton w Albercie.

W sobotę Prezydent RP spotka się w Bazie marynarki wojennej Canadian Forces Base Esquimalt z Premierem Kanady Justinem Trudeau. 

– Będziemy rozmawiali o zbliżającym się szczycie NATO, o bezpieczeństwie Europy, o tym, w jaki sposób wspierać wydajniej Ukrainę, ale przede wszystkim chcę też z Panem Premierem Justinem Trudeau omówić ideę podniesienia wydatków na obronność z 2 proc. do 3 proc. PKB w państwach NATO – zapowiedział Prezydent, dodając, że to jest niezwykle istotna kwestia dla budowania systemu bezpieczeństwa europejskiego, dla udzielenia skutecznej odpowiedzi na rozwijający się cały czas imperializm rosyjski. – Ta odpowiedź, w moim przekonaniu, jest konieczna – zaznaczył.

W Vancouver zaplanowany jest m.in. udział Prezydenta RP w seminarium „Transatlantic Security in the Shadow of Russia’s Long War”, a także spotkania z Porucznik Gubernator Kolumbii Brytyjskiej Janet Austin i Premierem prowincji Kolumbia Brytyjska Davidem Eby.

Para Prezydencka będzie uczestniczyła również w obchodach 80. rocznicy powstania Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska. Andrzej Duda złoży też kwiaty przy Pomniku Pamięci o Holokauście w Kolumbii Brytyjskiej oraz na grobie założyciela Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska Jakuba Chaima Kaliskiego w 81. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

 Kanada, Edmonton

W niedzielę Andrzej Duda z Małżonką spotkają się z Polonią z Prowincji Alberta. 

A w poniedziałek Prezydent będzie uczestniczył w seminarium gospodarczym z elementami networkingowymi dla firm polskich i kanadyjskich „Polish–Canadian Hydrogen – collaboration and seeking opportunities”.

Andrzej Duda będzie brał udział w uroczystej sesji Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta oraz spotka się z Przewodniczącym Zgromadzenia Nathanem Cooperem. Zaplanowane są także rozmowy z Porucznik Gubernator Prowincji Alberta Salmą Lakhani i Premier Prowincji Alberta Danielle Smith. 

We wtorek przewidziane jest wystąpienie polskiego przywódcy podczas Canadian Hydrogen Convention. Prezydent spotka się też z przedstawicielami firm wodorowych w Kanadzie oraz odwiedzi polski pawilon (PAIH) na Konwencji Wodorowej „Made in Poland”, gdzie spotka się z polskimi firmami.

Prezydent wskazywał, że Polska jest trzecim w UE i piątym na świecie producentem wodoru.

Będziemy mówili o rozwoju nowoczesnych technologii wodorowych, także o możliwości wykorzystania wodoru choćby w przemyśle motoryzacyjnym – przekazał Andrzej Duda.

Podczas wizyty Prezydentowi towarzyszą Marcin Mastalerek, Szef Gabinetu Prezydenta RP; Ministrowie: Andrzej Dera i Wojciech Kolarski i Mieszko Pawlak, Szef Biura Polityki Międzynarodowej.

oprac, e-red,ppr.pl na podst. źródło KPRP


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę