Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Prezydencja Węgier w UE dąży do odnowienia Wspólnej Polityki Rolnej

11 września 2024
Prezydencja Węgier w UE dąży do odnowienia Wspólnej Polityki Rolnej

fot. ©Prezydencja węgierska

Przyszłość wspólnej polityki rolnej (WPR), z naciskiem na stworzenie polityki zorientowanej na rolnika, konkurencyjnej, odpornej na kryzysy, zrównoważonej i opartej na wiedzy, była w centrum dyskusji podczas nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa UE, które odbyło się w Budapeszcie. Spotkanie było początkiem rozmów na temat kluczowych kierunków WPR po 2027 r.

Debata ministerialna, która odbyła się we wtorek, spełniła oczekiwania prezydencji węgierskiej, stanowiąc doskonałą podstawę do negocjacji, które będą wskazówką dla nowej Komisji Europejskiej przy ustalaniu przyszłych priorytetów WPR.

Prezydencja węgierska dąży do zmobilizowania państw członkowskich do poparcia odnowionej, przyjaznej dla rolników polityki rolnej poprzez ponowne rozważenie przepisów regulujących WPR po 2027 r. Minister István Nagy podkreślił: "Pracujemy nad wzmocnieniem konkurencyjności, odporności i charakteru europejskiego rolnictwa opartego na wiedzy poprzez nowe przepisy WPR, przy jednoczesnym zapewnieniu, że sektor ten spełnia wymogi środowiskowe".

Uczestnicy spotkania zgodzili się co do konieczności utrzymania silnej, niezależnej Wspólnej Polityki Rolnej, aby zapewnić dobrobyt europejskiemu rolnictwu i zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe. Ministrowie rolnictwa podkreślili, że należy uprościć system płatności, tak by WPR była przyjazna dla rolników. Obejmuje to zapewnienie, aby plany strategiczne WPR były rzeczywiście strategiczne, odejście od obecnych biurokratycznych oczekiwań UE, uproszczenie ich treści i przyspieszenie procesu zmian.

 

Kluczowym priorytetem dla większości państw członkowskich jest dalsze zapewnianie bezpośredniego wsparcia finansowego dla rolników po 2027 r. Ministrowie zgodzili się też, że należy utrzymać wkład rolnictwa w transformację ekologiczną. Podkreślili jednak, że należy zachęcać rolników do udziału w tym procesie i znaleźć równowagę między wymogami regulacyjnymi a konkurencyjnością.

Uczestnicy podkreślili również znaczenie rozszerzenia narzędzi zapobiegania ryzyku i zarządzania nim, a także wzmocnienia systemów ubezpieczeń rolnych, aby skutecznie reagować na kryzysy rynkowe, klęski żywiołowe i skutki zmiany klimatu.

Wtorkowe spotkanie było pierwszym etapem tych rozmów. W nadchodzących tygodniach i miesiącach prezydencja węgierska będzie kontynuować negocjacje w celu wypracowania jednolitego stanowiska w Radzie.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: hungarian-presidency


POWIĄZANE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła kandydatów na Komisarzy, którzy...

W 2024 r. sektor ICT znajduje się w punkcie zwrotnym. Perspektywy poprawiają się...

Zmiany klimatyczne i technologia: innowacje na rzecz zrównoważonej przyszłości Z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę