aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezes KRIR na spotkaniu z byłą Wiceminister Rolnictwa Ukrainy Vladyslavą Magaletską

15 marca 2022
Prezes KRIR na spotkaniu z byłą Wiceminister Rolnictwa Ukrainy Vladyslavą Magaletską

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkał się z byłą Wiceminister Rolnictwa Ukrainy Panią Vladyslavą Magaletską w związku z zaistniałą trudną sytuacją w Ukrainie. Pani wiceminister poinformowała, że sytuacja ukraińskich rolników po rosyjskiej napaści jest bardzo trudna.

W związku z trwającą wojną nie mogą oni wyjść na pole i rozpocząć prac polowych. Pola często są ostrzeliwane, bądź zaminowane. Ponadto, kolejne problemy stanowią: brak możliwości dostawy środków ochrony roślin i nawozów, brak dostępu do paliwa oraz energii, jak również nie ma możliwości przetwarzania dostępnych surowców. Podczas spotkania Pani Magalestka poinformowała, że wszystko to co znajduje się we wschodniej części Ukrainy zostało zbombardowane, a magazyny środków ochrony roślin są zaminowane.

W celu choć częściowego wykorzystania wyprodukowanych na terenie Ukrainy surowców, Pani Wiceminister Magaletska, chciałaby skorzystać z możliwości ich przetworzenia w zakładach znajdujących się na terenie Polski. Mogłyby zostać przetworzone zboża, warzywa, owoce czy inne produkty rolne. Część przetworzonej żywności wróciłaby do Ukrainy, natomiast część stanowiłaby zabezpieczenie humanitarne dla Ukraińców, w celu odciążenia krajowej produkcji.

Obecnie Ukraina nie ma możliwości eksportu swoich surowców, dlatego chce nawiązać także  współpracę barterową, w celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców Ukrainy oraz dla armii.

Prezes Szmulewicz podjął działania mające na celu rozpoczęcie takiej formy współpracy, uzgadniając spotkanie Pani Wiceminister Ukrainy z Wicepremierem Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Panem H.Kowalczykiem.

Zaproponował również podjęcie współpracy z polskimi, wiodącymi firmami przetwórczymi.

 

KRIR


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę