aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prawie pięć razy zmniejszył się import wieprzowiny

11 września 2023
Prawie pięć razy zmniejszył się import wieprzowiny

Podaż importowanej wieprzowiny na rynkach Ukrainy wzrosła w sierpniu, ale pozostaje znacznie mniejsza niż w ubiegłym roku - informują analitycy Stowarzyszenia Hodowców Świń Ukrainy.

Zgodnie z wynikami sierpnia zewnętrzny napływ świeżej, schłodzonej i mrożonej wieprzowiny wyniósł 1,3 tys. ton. lub 3,28 mln USD. USA w ujęciu monetarnym.

"Pod koniec lata dostawy wieprzowiny nieco ożywiły się na tle umacniających się notowań krajowych i odwróconej dynamiki cen w krajach UE. Z drugiej strony, chociaż sierpniowy import wieprzowiny przekracza lipcowe wielkości o ponad półtora raza, ogólnie udział takich produktów na rynku krajowym pozostaje nieznaczny (nie więcej niż 3-5% krajowej przemysłowej produkcji wieprzowiny), więc obecnie nie ma znaczącego wpływu na warunki rynkowe "- zauważa stowarzyszenie branżowe.

Należy zauważyć, że import świeżej, chłodzonej i mrożonej wieprzowiny (UCG FEA) w okresie styczeń-sierpień wyniósł 7,8 tys. ton. To prawie pięć razy mniej niż otrzymanie odpowiednich surowców mięsnych z zagranicy za analogiczny okres ubiegłego roku. Głównymi dostawcami są Dania, Holandia, Polska i Belgia. Dostawy wieprzowiny z Kanady w sierpniu stanowiły około 20% całkowitych wpływów za miesiąc. Średnia ważona wartość celna kilograma importowanej wieprzowiny w sierpniu wyniosła 2,52 USD. USD/kg, czyli o 7% wyżej niż w lipcu.

W przeciwieństwie do importu, tegoroczny eksport wieprzowiny wykazuje lepsze wyniki niż w ubiegłym roku, zgodnie z APPU:

"W ciągu ośmiu miesięcy za granicę wyjechało ponad 600 ton ukraińskiej wieprzowiny, co przyniosło 1,76 mln USD. Zyski z wymiany walut w USA. Dlatego, choć geografia eksportu pozostaje ograniczona (głównie Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hongkong), wielkość dostaw w okresie styczeń-sierpień jest dwukrotnie większa niż w ubiegłym roku, a prace nad otwarciem nowych kanałów sprzedaży trwają."


oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę