Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Prawie 16 tys. osób podjęło decyzję

9 sierpnia 2024
Prawie 16 tys. osób podjęło decyzję

Przez cztery miesiące tego roku ZUS przyjął 15,7 tys. oświadczeń, w których ubezpieczeni zadeklarowali co ZUS ma robić z ich składkami. Od 1 kwietnia do 31 lipca był czas na decyzję gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego. Kolejne okno transferowe otworzy się za 4 lata.

Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy jej część, która wynosi 2,92 proc. podstawy wymiaru ma być zapisana na subkonto w ZUS czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

- W czasie tego „okienka transferowego” dostaliśmy od klientów 15,7 tys. oświadczeń. Prawie 30 proc. z nich zdecydowała się przekazywać środki na subkonto w ZUS. Pozostali wybrali OFE – opowiada Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Według rzeczniczki, w pierwszym oknie transferowym, w 2014 r., ZUS przetworzył ponad 2,5 mln oświadczeń. Ubezpieczeni mogli wtedy złożyć tylko oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE. Jego brak traktowany był, jako wybór subkonta w ZUS. W kolejnym oknie w 2016 r. do ZUS trafiło blisko 100 tys. oświadczeń, ponad 94 proc. ubezpieczonych wybrało wtedy OFE.

Swoją decyzję ubezpieczony przekazywał na formularzu „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”, które ma symbol ZUS-US-OFE-03. Oświadczenie można było dostarczyć do ZUS elektronicznie przez PUE albo do placówki, osobiście lub pocztą.

- Oświadczenia nie musieli składać ubezpieczeni, którzy nie zmieniali decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz Ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego będzie uruchomiony tzw. „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS, który zapisze je na subkoncie.

Ubezpieczony, który do tej pory nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym z otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to 4 miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS.

 

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Po raz szósty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników...

 Trwa nabór na aplikację rzecznikowską. To trzyletni proces uzyskiwania kwalifik...

Drożyzna nie odpuszcza. Do tego w sklepach widać mocne przetasowania wśród lider...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę