Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi obecnie intensywne działania zmierzające w kierunku szczelnego i sprawnego systemu rejestracji i identyfikacji zwierząt.
Zdaniem działaczy Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego wprowadzenie ustawą z 2 kwietnia 2004 r o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt tymczasowych dokumentów identyfikacyjnych nie sprawdziło się. Dokumenty te stały się źródłem nadużyć i nieprawidłowości. Skutki tych nadużyć ujawniły się przy wywozie zwierząt za granicę, z tym że dla niektórych zagranicznych nabywców nie stanowią one problemu.
- Istotny problem dotyczy jednak cieląt, które zostały zakupione przez polskich producentów młodego bydła opasowego. Polscy producenci MBO, którzy zakupili cielęta na tych samych warunkach co zagraniczni odbiorcy, mają obecnie ogromne problemy z uzyskaniem właściwych paszportów. Podzielamy pogląd, że duplikaty paszportów powinny być wydawane pod kontrolą i w wyjątkowych sytuacjach – mówi Jerzy Wierzbicki, prezes PZPBM.
Sytuacja w jakiej znaleźli się polscy producenci MBO kupując cielęta z tymczasowymi dokumentami identyfikacyjnymi jest wyjątkowa. Dlatego też Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego w trosce o dobro polskich producentów zwróciło się do MR i RW z prośbą o wyjątkowe potraktowanie i pilne rozwiązanie tego problemu.