Nauka – praktyce – rozmowa Aleksandry Jóźwickiej z prof. dr. hab. Franciszkiem Adamickim, dyrektorem Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach
Pomidory pod osłonami. Wyprowadzanie pędów i gron owocujących – dr M. Wysocka-Owczarek
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie pomidorów, szczególnie przedłużonej, jest wyprowadzanie dodatkowych pędów. Dotyczy to pędów generatywnych, gron owocujących i pędów wegetatywnych.
Rozsada warzyw kapustnych. Produkcja i ochrona – mgr P. Borczyński
Warzywa kapustne są uprawiane przede wszystkich z rozsady. Warunkiem uzyskania rozsady wysokiej jakości jest wybór odpowiedniej metody produkcji i prawidłowa ochrona zapewniająca dobrą zdrowotność materiału wyjściowego.
O jakości kapusty białej do kwaszenia (cz. II) – prof. dr hab. K. Elkner
Warunkiem uzyskania kapusty kwaszonej o wysokich walorach jakościowych jest uprawa odpowiednich odmian na żyznych glebach przy zastosowaniu właściwej agrotechniki. W ochronie należy stosować metodę integrowaną. Ważny jest także zbiór w odpowiedniej fazie dojrzałości oraz przestrzeganie parametrów technologicznych podczas procesu fermentacji.
Przed uprawą ogórków... – Aleksandra Jóźwicka
Solum i RadixCal – środki poprawiające właściwości gleby (art. sponsorowany)
Integrowana ochrona dymki przed chwastami – prof. dr hab. A. Dobrzański
Cebula z dymki jest mniej wrażliwa na zachwaszczenie niż cebula z siewu oraz bardziej wytrzymała na uszkodzenia podczas zabiegów mechanicznych. Z posadzonych cebul szybko wyrastają liście, dlatego łatwiej i wcześniej można wykonać mechaniczne uprawki międzyrzędowe.
Co nowego w ochronie pomidorów polowych przed chorobami? – prof. dr hab. J. Robak
W uprawie pomidorów polowych największe zagrożenie stanowi zaraza ziemniaka, a ostatnio także bakteryjna cętkowatość. Od wielu lata zaraza ziemniaka występuje cyklicznie na skalę epidemiologiczną na terenie całego kraju, niszcząc w wielu rejonach plantacje pomidorów i ziemniaków. Bakteryjna cętkowatość pojawia się w różnym nasileniu w miejscach skoncentrowanej uprawy pomidorów do przetwórstwa.
Szkodniki marchwi (cz. II) – prof. dr hab. J. Szwejda
Wzrasta zainteresowanie mieszaniem nawozów – doc. dr hab. P. Wójcik
W ostatnim okresie wzrasta zainteresowanie producentów mieszanymi nawozami. Wynika to nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale także z możliwości dostosowania nawożenia do potrzeb pokarmowych roślin z uwzględnieniem zasobności gleby.
Ochrona truskawek preparatami firmy Bayer CropScience (art. sponsorowany) – mgr B. Błaszczyńska
Pryszczarki – ważne szkodniki porzeczki – doc. dr hab. B.H. Łabanowska
Porzeczka, szczególnie czarna, do prawidłowego wzrostu i plonowania wymaga dość intensywnej ochrony przed szkodnikami. Generalnie szkodniki zwalcza się tylko wówczas, gdy występują na tyle licznie, że zagrażają uprawie. W ostatnich latach do ważnych szkodników porzeczki należą m.in. pryszczarki: pryszczarek porzeczkowiec pędowy, pryszczarek porzeczkowiak kwiatowy oraz pryszczarek porzeczkowiak liściowy.
Chemiczne przerzedzanie zawiązków – prof. dr hab. A. Basak
Aby przerzedzanie było skuteczne, niezbędne jest ustalenie potrzeby i sposobu wykonania tego zabiegu. Bardzo duże znaczenie mają warunki pogodowe oraz typ wzrostu i owocowania drzew.
Z XI Międzynarodowej Konferencji w USA. Zaraza ogniowa – prof. dr hab. P. Sobiczewski
Byliny do sadzenia w pojemnikach – prof. dr hab. J. Nowak
Byliny produkowane są ostatnio nie tylko w szkółkach bylinowych, ale także w niektórych gospodarstwach ogrodniczych specjalizujących się w uprawie tradycyjnej „rabatówki”. Wiele bylin doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach, zarówno balkonowych, jak i większych, używanych do dekoracji tarasów, ulic, hoteli, restauracji, stacji benzynowych itp. Takie pojemniki można także wykorzystać do okresowych dekoracji pomieszczeń, np. wystaw.
Zmiany w nasadzeniach narcyzów w Holandii – dr D. Sochacki
Zmiany w asortymencie cebulowych roślin ozdobnych w Holandii stanowią cenne źródło informacji dla polskich producentów. Odmiany dominujące w tamtych kraju w reprodukcji dość szybko pojawiają się również w polskich gospodarstwach, w których narcyzy uprawia się na kwiat cięty.
Powstał Klub Producentów Eustomy – Danuta Pyza-Grzybowska
Biopreparaty w ochronie roślin ozdobnych – dr Ż. Fiedler
Biologiczne lub integrowane programy ochrony roślin bazują na biopreparatach opartych na czynnikach biologicznych. Być może w coraz szerszym ich stosowaniu należy upatrywać rozwiązania problemów w zwalczaniu najgroźniejszych szkodników występujących w uprawach roślin ozdobnych.
Eternit – obowiązki posiadaczy – Jakub Depa
Producenci pytają – KRUS odpowiada – Ewa Jaworska-Spicak