Wydawnictwo: Masterpress
Rok wydania: 2005
ISSN: 1234-7450
Szanowni Państwo,
I już mamy październik....Na szczęście za oknem złota polska jesień i możliwość długich spacerów w pełnym słońcu... Za nami poznańskie targi, ale przed nami okazja do spotkania m.in. na Fermie Bydła, Świń i Drobiu w Olsztynie. Tymczasem, życząc przyjemnej lektury, przekazujemy w Państwa ręce październikowe wydanie.
Zainteresowanie konsumentów koncentruje się coraz bardziej na bezpieczeństwie zdrowotnym produktów żywnościowych tak roślinnego jak i zwierzęcego pochodzenia. W związku z tym podejmowane są działania zmierzające do opracowania metod, zapewniających produkcję żywności, nie zagrażającej zdrowiu ludzi. Jednym ze sposobów warunkujących taką produkcję, jest zastosowanie zasad „bioochrony” . Zgadnienie to wyjaśni prof. Wężyk w atykule
BIOOCHRONA = CZYSZCZENIE + ODKAŻANIE.
W związku z intensywnymi metodami chowu, głównie w bateriach przy bardzo ograniczonej powierzchni na ptaka i naciskami ze strony różnych organizacji broniących praw zwierząt, nasiliły się w ostatnich latach badania nad zachowaniem się ptaków. Chodzi przede wszystkim o naturalne zachowanie i zmiany powodowane chowem przemysłowym. Badania tego typu są bardzo żmudne i czasochłonne oraz bardzo kosztowne, wymagają bowiem najnowszych urządzeń (wideofony, magnetofony, fotokomórki, urządzenia elektromagnetyczne, komputery itd.). O tym szerzej opowie dr A. Rachwał.
Zachęcamy także do lektury reportażu Bogdana Nowaka o fermie drobiu państwa Błażejewskich, którzy od 15 lat rozwijają swoją działalność.
Życzymy kontynuacji udanych spotkań targowych
Redakcja
rof. dr hab. Stanisław Wężyk Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz
BIOOCHRONA = CZYSZCZENIE + ODKAŻANIE.
Zainteresowanie konsumentów koncentruje się coraz bardziej na bezpieczeństwie zdrowotnym produktów żywnościowych tak roślinnego jak i zwierzęcego pochodzenia. W związku z tym podejmowane są działania zmierzające do opracowania metod, zapewniających produkcję żywności, nie zagrażającej zdrowiu ludzi. Jednym ze sposobów warunkujących taką produkcję, jest zastosowanie zasad „bioochrony”.
Dr inż. Alina Rachwał
NATURALNE ZACHOWANIE SIĘ PTAKÓW I ZMIANY POWODOWANE CHOWEM PRZEMYSŁOWYM /PODŁOGA, KLATKI/
W związku z intensywnymi metodami chowu, głównie w bateriach przy bardzo ograniczonej powierzchni na ptaka i naciskami ze strony różnych organizacji broniących praw zwierząt, nasiliły się w ostatnich latach badania nad zachowaniem się ptaków. Chodzi przede wszystkim o naturalne zachowanie i zmiany powodowane chowem przemysłowym. Badania tego typu są bardzo żmudne i czasochłonne oraz bardzo kosztowne, wymagają bowiem najnowszych urządzeń /wideofony, magnetofony, fotokomórki, urządzenia elektromagnetyczne, komputery itd./
Bogdan Nowak
Od 15 lat rozwijają fermę drobiu w Kaleniu ...
Elżbieta i Grzegorz Błażejewscy z Kalenia /gmina Świerzno na Pomorzu Zachodnim/ nigdy nawet nie myśleli, że będą prowadzić wysokowydajne gospodarstwo rolne w rodzinnej wsi pana Grzesia. Mieszkali w Szczecinie, gdzie pani Ela pracowała w intratnym zawodzie fryzjerki, natomiast jej mąż był pracownikiem stoczni. Latem w czasie urlopu Grzegorz jeździł do rodzinnej wsi, by pomóc rodzicom w czasie żniw. Nagle w roku 1991 los sprawił, że powstał problem, co zrobić z rodzinnym 14 – hektarowym gospodarstwem po śmierci ojca ? Wprawdzie Grzegorz ma jeszcze dwie siostry zamieszkałe na wsi w tej samej gminie, ale one nie były zainteresowane kontynuacją ojcowizny.
Adres redakcji:
Ogólnopolski Informator Drobiarski
"MASTERPRESS" Sp. z o.o.
ul. Metalowa 4
10-603 Olsztyn
tel. (89) 533 44 04
fax (89) 533 43 30
e-mail: drobiarski@masterpress.com.pl
Internet: http://www.masterpress.com.pl/