Dokładnie rok temu, różne źródła informowały nas o kolejnych ogniskach ptasiej grypy w Polsce. Sprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że zagrożenie ptasią grypą jest niewielkie. Wszystko wskazuje na to, że tej wiosny wirusa już nie będzie. O ptasiej grypie, przynajmniej do jesieni, możemy zapomnieć i póki co odetchnąć z ulgą i uciec do lektury majowego wydania Informatora...
Minione lata były szczególnym okresem dla polskiego rynku drobiarskiego. Przystąpienie do Unii Europejskiej i związana z tym swobodna konkurencja na obszarze rozszerzonej Wspólnoty oraz włączenie się w reżim handlu zagranicznego Unii z krajami trzecimi znacząco zmieniły warunki drobiarstwa w Polsce.
Rynki drobiu i jaj na których występuje eksport z refundacją piskląt jednodniowych, są najmniejszymi rynkami w Polsce ze względu na wypłacone refundacje eksportowe. Andrzej Puka w swoim artykule przedstawi szczegółowo aktualne regulacje prawne dotyczące eksportu z refundacją piskląt jednodniowych.
Organizm ptaków stanowi całość. Dla jego funkcjonowania potrzebne są składniki, które zapewniają przebieg procesów odżywczych, wzrostu, ginięcia i odbudowania się na nowo komórek. Do tego precyzyjnego funkcjonowania konieczne są jeszcze witaminy, makro i mikroelementy. Dlatego też dr Piotr Bugajak zapozna nas ze znaczeniem witaminy E i selenu dla drobiu oraz zastosowaniu ich produktów jako suplementów w żywieniu ludzi.
Dr inż. Alina Rachwał w XX już części Kącika Młodego Farmera opowie o czynnikach zootechnicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na klasyfikację kurcząt rzeźnych.